Month: Sentyabr 2025
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda 27 sentyabr – Anım Günü ilə əlaqədar o...
Qazaxıstandakı beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycanda aparılan tədqiqatlar barədə məruzə dinlənildi
Qazaxıstan respublikasının Almatı şəhərində “Arxeoloji tədqiqatlarda təbiət elmləri üsullarının tətbiqi” mövzusunda bey...
Azərbaycanın cənub-şərqində unikal arxeoloji tapıntılar üzə çıxmışdır
Masallı rayonunun Eminli kəndi ərazisində xilasetmə tədbirləri nəticəsində Antik dövrə aid küp məzarı tədqiq edilmişdir...
Qədim Şəmkir şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatlara dair onlayn elmi konfrans keçirildi
12 sentyabr 2025-ci il tarixində Zoom platformasında AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu və “Qədim Şəmki...
Atropatena tarixinə aid bir küp məzarı haqqında məqalə nüfuzlu beynəlxalq jurnalda çap olunub
Azərbaycanın cənub-şərqində, Muğan düzündə, Masallı rayonunun Eminli kəndi ərazisində, kənd sakinlərindən birinin həyəty...
İğdırda arxeoloji tədqiqatlar başlayır
İğdırda xalkolit, tunc və dəmir dövrlərinə işıq salacaq geniş miqyaslı arxeoloji layihənin hazırlıqlarına başlanılıb....
Ağsuda professor Qafar Cəbiyevin anadan olmasının 75 illik yubileyi qeyd edilib
“Orta Əsr Ağsu Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunda AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun İslam dövrü...
İğdırda arxeoloji tədqiqatlara başlanıb
İğdırda xalkolit, tunc və dəmir dövrlərinə işıq salacaq geniş miqyaslı arxeoloji layihənin hazırlıqlarına başlanılıb. Az...

Month: September 2025
Report on Archaeological Research in Azerbaijan Presented at an International Scientific Conference in Kazakhstan
An international scientific conference titled “Application of Natural Science Methods in Archaeological Research” was h...
An international scientific conference titled “Application of Natural Science Methods in Archaeological Research”
As a result of rescue archaeological efforts in the territory of Eminli village, Masalli district, a jar burial from the...
Unique Archaeological Finds Revealed in Southeastern Azerbaijan
Rescue excavations in the territory of Eminli village in the Masally district have led to the investigation of a jar bur...
Online Scientific Conference Held on Archaeological Research at the Ancient City of Shamkir
On September 12, 2025, a seminar titled “In the Footsteps of History: Results of New Archaeological Excavations” was hel...
An Article About a Jar Burial from the History of Atropatene Published in a Prestigious International Journal
An article in German about a jar burial discovered by chance during agricultural work in the yard of a resident in the v...
Archaeological research begins in Iğdır
Preparations have begun for a large-scale archaeological project in Iğdır that will shed light on the Chalcolithic, Bro...
Archaeological Research Begins in Igdır