Zooarxeologiya üzrə onlayn seminar keçirildi
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının t...
Noyabr 28, 2025
Doktorluq imtahanlarının qəbulu
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Prezidentinin “Qış imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında” 12 noyabr 2025-ci il...
Noyabr 27, 2025
“Konstitusiya və suverenlik ili” nə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilm...
Azərbaycan “İpək Yolu” mövzusu üzrə II Beynəlxalq simpoziumda təmsil olundu
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun “Arxeoloji irsin tarixi və nəzəriyyəsi...
Noyabr 26, 2025
Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqi: qarşıda duran vəzifələr
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubileyində tarixi çıxışı AMEA Arxeologiya və Antro...
Noyabr 25, 2025
Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin tələbələri üçün ustad dərsi keçirildi
Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Azər...
Noyabr 19, 2025
17 NOYABR – MİLLİ DİRÇƏLİŞ GÜNÜ
Noyabr 17, 2025
Azərbaycanlı alimlər Danimarkada keçirilən beynəlxalq seminarda iştirak etmişlər
Beynəlxalq seminarda Azərbaycandakı Azıx, Tağlar və Qaraca abidələrində aparılan tədqiqatlar barədə çıxışlar dinlənildi...
Fərhad Quliyev Daşkənddə “Qarabağın İslam irsi: Azərbaycanda aparılan son arxeoloji tədqiqatlar kontekstində” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dos...
Noyabr 16, 2025
Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində qarşıya qoyduğu vəzifələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademi...

Organization of Scientific Exhibitions
An online seminar titled “Introduction to Zooarchaeology” was organized by the Council of Young Scientists and Speciali...
November 28, 2025
Azerbaijan Represented at the II International Symposium on the Silk Road
Elmira Jafarova, PhD in History and Associate Professor, Leading Researcher of the Department of History and Theory of...
November 26, 2025
Master Class Delivered for Students of the Faculty of History at Baku State University
A master class titled “The Development of Paleolithic Studies in Azerbaijan: Achievements, Problems, and Future Tasks”...
November 19, 2025
Azerbaijani Scholars Participate in an International Seminar in Denmark
Presentations Delivered on Research Conducted at the Azikh, Taglar, and Garaja Sites Researchers of the Institute of Ar...
November 17, 2025
Farhad Guliyev Presents Paper in Tashkent on the Islamic Heritage of Karabakh
Farhad Guliyev, PhD in History and Associate Professor, Director of the Institute of Archaeology and Anthropology of th...
November 16, 2025
Scientific Seminar Held Marking the 145th Anniversary of the Birth of Numismatist and Orientalist Scholar Yevgeny Aleksandrovich Pakhomov
On 12 November 2025, based on a decision of the Presidium of ANAS, a scientific seminar dedicated to the 145th annivers...
November 13, 2025
Azerbaijani Scholar Delivered a Presentation at an International Conference on Islamic Archaeology in Poland
On November 5–8, 2025, the International Conference on Islamic Archaeology was held in Poland, organized by the Institut...
November 12, 2025
Round Table Held on “Research Conducted by Forensic Archaeology Specialists in the Liberated Territories” Marking the Fifth Anniversary of Victory
A round table dedicated to the fifth anniversary of Victory Day on 8 November was held at the Institute of Archaeology...
November 8, 2025
A Representative of the Institute Presented a Paper at the Victory Day Seminar
A Seminar Entitled “Victory Day: Historical Memory and National Identity” Held at Khazar University On November 6, 2025...
November 7, 2025
CONGRATULATIONS!
On November 5, 2025, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed a Decree on awarding individuals...