Xocalı şəhidləri anıldı
2026-cı il 26 fevral tarixində Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünə həsr olunm...
Mədəniyyət naziri və AMEA Prezidenti Arxeologiya İnstitutunun Elmi fondunu və Muzey sərgi zalını ziyarət etmişlər
Fevralın 25-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət naziri Adil Kərimli və AMEA Prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA A...
ARİF MƏMMƏDOV – 65
Azərbaycan arxeologiya elminin tanınmış simalarından biri, tarix elmləri doktoru, professor Arif Məhəmməd oğlu Məmmədov...
“Tarixdən əvvəlki Azərbaycan” mövzusunda görüş keçirilib
“Archeology Azerbaijan” Vətəndaş Təşəbbüs qrupunun təşkilatçılığı və Etnoqrafik Tədqiqatlara Dəstək İB-nin dəstəyi ilə...
21 Fevral – Beynəlxalq Turizm Bələdçiləri Günü münasibətilə təlim-treyninqlər keçirilib
21 Fevral – Beynəlxalq Turizm Bələdçiləri Günü münasibətilə “Milli, maddi-mədəni irsin qorunması və bələdçilik praktika...
Qarabağda Dəmir dövrü kurqanlarının tədqiqinə yönəlmiş elmi layihəyə start verilib
Qarabağ ərazisində Dəmir dövrünə aid kurqanların və onların yaxınlığında yerləşən yaşayış yerlərinin müasir elmi metodl...
İnstitutun aparıcı elmi əməkdaşı Türk dünyası arxeoloq və bərpaçılarının beynəlxalq tədbirində iştirak etdi
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun təşəbbüsü, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin ev sahibliyi ilə “T...
“Memar Əcəmi Naxçıvani”
Türk-İslam dünyasının bir parçası olan Azərbaycan əsrlər boyu dünyanın elm və mədəniyyət xəzinəsini daha da zənginləşdi...
AMEA-da Arxeoloji Dərnəyin təqdimat iclası keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda Arxeoloji Dərnəyin təqdimat iclası keç...

Month: February 2026
On February 22, a meeting titled “Prehistoric Azerbaijan” was held, organized by the Archeology Azerbaijan Civic Initiat...
February 23, 2026
Training Sessions Held on the Occasion of February 21 – International Tourist Guide Day
On the occasion of February 21 – International Tourist Guide Day, a scientific-practical training session titled “Protec...
Launch of a Scientific Project Dedicated to the Study of Iron Age Kurgans in Karabakh
A new scientific project entitled “Iron Age Kurgans of Karabakh: Archaeological Investigation of the Yedditapa Site in...
February 22, 2026
Leading Researcher of the Institute Participated in an International Event of Archaeologists and Conservators of the Turkic World
At the initiative of the Turkic Culture and Heritage Foundation and hosted by the Ministry of Culture and Tourism of the...
February 20, 2026
Presentation Meeting of the Archaeological Society Held at ANAS
A presentation meeting of the Archaeological Society was held at the Institute of Archaeology and Anthropology of the Az...
February 16, 2026
Scientific Research on the Aghdam Imarat Complex Continues
From January 26–30, 2026, scientific research continued at the “Imarat” Historical and Architectural Museum Complex in t...
February 10, 2026
A New Focus of Archaeological Research in Khojaly: The Khojaly Historical and Archaeological Complex
For the past two years, the Khojaly Archaeological Expedition, organized by the Institute of Archaeology and Anthropolog...
February 9, 2026
Azerbaijani Scholars Participated in the 14th International Ohrid Vodici Conference
From January 17–19, 2026, the 14th International Ohrid Vodici scientific conference and exhibition titled “Identity in t...
February 2, 2026
Results of the 2025 Beşbarmaq Archaeological Expedition Presented
On January 30, 2026, a presentation ceremony on the 2025 results of the Beşbarmaq Archaeological Expedition of the Insti...