GÖYTƏPƏ NEOLİT DÖVRÜ YAŞAYIŞ YERİ
Tovuz bölgəsində arxeoloji ekspedisiyanın əsas tədqiqat obyekti Cənubi Qafqaz regionunda e.ə.VI minilliyə aid ən böyük qədim yaşayış yerlərindən biri olan Göytəpə arxeoloji kompleksidir (abidə magistral yoldan 340 metr aralıda olub 2 hektara yaxın ərazini əhatə edir. Onun diametri 145 metr, hündürlüyü isə 9 metrdir Tovuz şəhərindən 10 km şərq tərəfdə yerləşir). Əvvəlki illərdə qədim yaşayış yerində aparılan qazıntılar göstərdi ki, abidə neolit dövrünün inkşaf mərhələsini özündə əks etdirir. Buradan çiy kərpicdən qalın tikilmiş komplekslər (geniş və kiçik dairəvi tikililər), biri-birinə bağlı olan yaşayış evləri, çıxıntılı divarlar, ocaq yerləri və sobalar kimi digər tikililər aşkar edilmişdir. Dairəvi planlı memarlıq üslubunda tikilmiş kiçik binalar iri ölçülü tikililər ilə enli divarlar vasitəsilə birləşir. Nəticədə, binaların daxili həyəti əmələ gəlirdi. Kiçik məhəllələr şəklində formalaşmış binalar dövrün sosial-iqtisadi inkişafından irəli gələn yeniliklərdən olmuşdur. Qazıntılar zamanı abidənin bina tikililərinin yaxşı vəziyyətdə aşkar olunması onların funksional mahiyyəti haqqında yeni elmi məsələləri ön plana çəkməklə yanaşı həmçinin bina tikililərin virtual rekonstruksiyasını hazırlamaq mümkün etmişdir.
Göytəpə qədim yaşayış yerinin yerləşdiyi ərazidə əsasən neolit dövrünün qədim yaşayış yerlərinin çoxluğu ilə müşahidə olunur. Ətrafda biri birindən 1 və 2 km aralı məsafədə yerləşmiş neolit dövrünün kiçik kəndləri yerli qədim tayfaların biri-birinə yaxın məsafədə məskunlaşdığını göstərir.
Azərbaycanda Neolit dövrünün  cəmiyyətləri oturaq həyat tərzi sürmüş erkən əkinçi tayfalarından ibarət olduğundan, qədim yaşayış yerlərində neolit sakinlərinin yüksək olmuş aktiv həyat səviyyəsinin izlərini müşahidə etmək olur.
Bu baxımdan Göytəpə nəinki ölkəmizdə o cümlədən regionda neolit dövrünə aid olan ən maraqlı abidələrindən biridir.  Birincisi ona görə ki, 10 metr mədəni təbəqəsi olan Göytəpə qədim yaşayış yeri digər neolit dövrü abidələrindən fərqli olaraq stasionar şəkildə əsaslı öyrənilir. Qazıntılar zamanı mədəni təbəqədən aşkar olunan arxeoloji materialların zənginliyi və bina tikililərinin stratiqrafiq təhlilləri neolit dövrü haqqında ciddi elmi informasiyalar vermişdir. Abidənin 8 il ərzində 1000 kvadrat metr sahəsində qazıntı işləri aparılmışdır. Qazıntılar zamanı əsaslı şəkildə mədəni təbəqənin daha gec mərhələsinə aid tikili horizontları araşdırılmışdır. Abidənin stratiqrafik cəhətdən əsaslı araşdırılması yaşayış yerinin 13 memarlıq horizontunu üzə çıxarmışdır. Yəni qədim yaşayış yeri mövcud olduğu dövrdə Göytəpə sakinləri tərəfindən 13 dəfə tikinti prosesinə məruz qalmışdır. 2013-2014 illərin qazıntı mövsümündə təpənin şimal-şərq küncündə qədim yaşayış yerinin 14 – cü tikili horizontu və materik nöqtəsi aşkar olunmuşdur.
ÇÖL İŞLƏRİ:
Son iki il qazıntı mövsümündə Göytəpənin 2B, 3B, 1B (hər biri 100 kadrat metr olmaq şərtilə) və 4B kvadratlarında tədqiqatlar davam etdirildi. Əvvəlki illərdə bu kvadratlarda qazıntılar zamanı qədim yaşayış yerinin üst təbəqəsinə aid olan biri birinə bağlı olan dairəvi planlı mükəmməl bina tikililəri aşkar edilmişdir. Bu illərdə isə yuxarıda qeyd olunan kvadratların daha dərin mədəni qat yatımlarının qazıntısı həyata keçirildi (şək.1).
Şək. 1.
2B KVADRATI
Bu kvadratda ilk dəfə qazıntılar 2008-ci ildə aparılmışdır. İlk dəfə  qazıntılar zamanı 2B kvadratında qədim yaşayış yerinin üst təbəqəsində yerləşən (təpədə son yaşayış dövrünü əks etdirir) tikili horizontları öyrənilmişdir. Sonrakı illərdə qeyd olunan qazıntı sahəsində davamlı qazıntıların genişlənməsi nəticəsində qədim yaşayış yerinin daha qədim tikili horizontları üzə çıxarılmışdır. Bu kvadratda torpaqdan təmizlənmiş arakəsmə divarlarla biri-birinə bağlı olan 6 dairəvi tikililər (lokus 1- 6, 365.80m yüksəklikdə) və iki ocaq yerləri stratiqrafik təhlillərə görə 4-cü səviyyədə (tikili horizontu) birləşir.
Həmçinin (2B kvadratında, 3-cü lokus) bina tikili qalıqlarının aşkar edilmiş həyətinin içərisində qalın kül qatı çoxlu sayda arxeoloji tapıntılarla müşayət olunurdu. 2B kvadratının 3-cü lokusunda aşkar edilmiş tapıntılar arasında maraqlı olan bütöv formalı saxsı qab və gildən hazırlanmış fiqurdur. Gildən hazırlanmış fiqur 3sm hündürlüyündə olub üzəri basma deşiklərlə naxışlanmışdır. Fiqur bütöv olan saxsı qabın ətrafından boz-kül qarışıqlı torpaqdan tapılmışdır (şək.2).
Şək. 2
2B kvadratında tapılan ən iri ölçülü bina tikilisinin əsas hissəsi (lokus 2) deformasiyaya uğramış formada idi (şək.3).
Şək.3.
Divarları üst-üstə on cərgədən ibarət çiy kərpiclə hörülmüş  iri ölçülü tikilinin giriş hissəsi ilk baxışdan görünmürdü. Guman olunur ki, bina tikilinin ərazi baxımından böyük olması nəticəsində şərq divarının yuxarı hissəsi, zamanında dağılmış və tikilinin qapısı evin bir hissəsini örtmüşdür. Hesab edirik ki, heç bir tikiliyə birləşməyən bu böyük ölçülü çiy kərpiclə inşa edilmiş ev (diametri 5 metrdən çox) tayfanın toplaşdığı ictimai bina rolunda çıxış edirdi.
Qeyd olunan iri ölçülü binanın divar qalıqlarının stratiqrafik təhlili  onu deməyə əsas verir ki, bu tikili ilk olaraq 5-ci səviyyədə tikilmiş və kvadratda (2B) olan digər tikililər kimi, eyni zamanda sonrakı 4-cü səviyyədə istifadə edilmişdir.
3B KVADRATI
Bu ərazidə arxeoloji qazıntıların ilk mərhələsi 2010-cu ildə başlanmış və cari ildə (2013-2014)  geniş tədqiq edilmişdir. Qazıntılar zamanı kvadratın şimal-şərq hissəsində bir böyük dairəvi tikili ilə (3B lokus 10) birləşən digər kiçik olan bina tikililəri aşkar olundu (3 B kvadratı, lokus 6, 7 və 9).  Burada kvadratın qərb hissəsində artıq ayrı olan növbəti bina kompleksi (bir neçə biri-birini bağlıyan dairəvi evlər nəticədə həyəti olan kiçik ərazisini formalaşdırır) torpaqdan təmizləndi. Hər iki bina kompleksinin (özünə aid həyətyanı ərazisi olmaqla yanaşı) arasında kifayət qədər geniş olan dəhliz qeydə alındı (ərazinin ortasında bitum topası da aşkarlanmışdır).
Bu kvadratının cənub-şərq küncündəki dairəvi tikilinin özülü qara-qəhvəyi rəngli çiy kərpiclərdən ibarət olub üzərindən isə bir başa sarı çiy kərpiclərlə inşa edilmişdir. Həmçinin oxşar çiy kərpicdən ibarət struktur (məsələn, 4-cü səviyyənin 3A kvadratında dairəvi bina tikilisi) Göytəpənin digər kvadratlarında da müşahidə olunur, lakin belə rəngli kərpiclərin nə məqsədlə istifadə olunduğu hələ də naməlum olaraq qalır.
Kvadratın qərb tərəfində 4.2 m diametrə malik böyük bina tikilisi üzə çıxarıldı. Bu yuxarıda qeyd etdiyimiz 2B kvadratında olan iri ölçülü tikilisindən nisbətən kiçik olsa da, inşa edilmə texnologiyası 2B kvadratının böyük tikili binası ilə eynidir. Bu baxımdan da ehtimal edilir ki, 3B-1 kvadratında olan tikili də ictimai xarakter daşımışdır (şək.4).
Şək.4
4B KVADRATININ QAZINTILARI (4BIIX SAYLI ŞURF)
Göytəpənin üst hissəsində aparılan ardıcıl surətdə qazıntı işlərindən başqa həmçinin təpənin şimal küncündə də qazıntılar aparılır. Bu o məqsədlə edilir ki, təpənin ətəyi qədim yaşayış yerinin bütün stratiqrafiyasının təhlili üçün qısa müddət tələb edir.
Göytəpədə qazıntı işləri ərzində 2011-ci ilə qədər 10 tikili səviyyəsini müəyyən edə bildik. 2012-ci ildə isə daha erkən səviyyələri müəyyən etmək üçün 4B kvadratının şimal-şərq küncündə yerləşən sahədə 2×2 m ölçüdə kiçik bir şurf qazıldı. 4BIIX saylı şurf qazılarkən qədim yaşayış yerinin 10-cu səviyyəsindən başlayaraq, 12-ci və 13-cü səviyyənin tikinti qalıqları üzə çıxarıldı (şək.5). Növbəti müvsümlərdə (2013-2014) qazıntılar qeyd etdiyimiz şurfun üzərində cəmləşmiş oldu.
Şək.5. Tikinti qalıqları
12-ci Səviyyə
Burada çiy kərpicdən ibarət dairəvi tikilinin, cənubdan şimal – qərbə doğru uzanan divarın hündürlüyü 1.4 m-dir. Sarımtıl-qəhvəyi rəngli çiy kərpiclər yuxarı hissədə 1cərgə, ondan aşağıda üç cərgə, dib hissədə isə iki cərgə təşkil edir. Divarın konstruksiyasında həm bütöv, həm də yarımçıq kərpiclərdən istifadə edilmişdir. Çiy kərpicləri bir-birinə bərkitmək üçün kül qarışıqlı boz palçıqdan istifadə olunmuşdur. Palçığın tərkibində bəzən xırda çay daşları da görünürdü. (şək.6). Bu divar tikilisinin döşəməsində çoxlu sayda kərpic uçqunundan qalmış fraqmentlər var idi (4BIIX-107).
Şək. 6
13-cü Səviyyə
Bu səviyyədə əvvəlki illərdə qazıntılar zamanı səliqəli şəkildə düzülmüş sarı çiy kərpiclərdən ibarət maili mükəmməl hörülmüş divar aşkar edilmişdir (12-ci səviyyəyə aid heç bir tikili yox idi).  Cari mövsümdə isə 13-cü səviyyənin tikili qalığı tam olaraq torpaqdan təmizləndi. Qazıntılar göstərir ki, mükəmməl hörülmüş divar təbii amillərdən kifayət qədər yaxşı qorunmuşdur. Aşkar edilmiş kərpic divarın hündürlüyü təxminən 150 sm-dir (şək.7). Divar ən azı 10 qat çiy kərpicdən ibarət olub bucaqları aşağıdan yuxarıya doğru nazikləşir. İçərisinin çiy kərpiclərlə dolu olması hələ də qazılmadığı üçün məlum deyl. Onun funksiyası da hələlik qaranlıq olaraq qalır. Ola bilsin ki, su dağıntlarının və yamac sürüşməsinin qarşısını almaq məqsədilə tikilmişdir və ya hər hansı böyük tikilinin özülüdür. Hər iki halda əvvəlki illərdə təpənin digər künc hissələrində buna oxşar tikiliyə rast gəlinməsi və qədim yaşayış yerinin hələlik ancaq ətəyində mükəmməl hörgüyə malik bu cür divarların əsas funksiyası haqqında şərh verməyə imkan yaradır.
Şək.7.
14-cü Səviyyə
13-cü səviyyədən aşağıya doğru qazıntı sahəsinin ölçüsü kiçilməyə başladı. Burada, 13-cü səviyyənin alt hissəsində süni formalı su quyusu (drenaj) şimal-qərb istiqamətində uzanaraq aşkarlandı (şək.8).
Şək.8
Onun en kəsiyindən aydın olur ki, tərkibi yumşaq torpaqdan ibarət olmaqla bozumtul-sarı rəngdədir və heç bir tapıntı və üzvi qalıqlara rast gəlinmir. Bozumtul-sarı rəngli torpağın altında nazik qum qatı, ondan aşağıda isə çınqıl qatı aşkar edildi. Bu stratiqrafik ardıcıllıq göstərir ki, təpənin bu hissəsində olan 80 sm qalınlığındakı bozumtul-sarı rəngli torpaq xam torpaqadır.
Beləliklə, 2013-2014-ci illərin qazıntı müvsümlərində qazıntılar nəticəsində Göytəpə qədim yaşayış yerinin materiki (xam torpaq) aşkar edildi. Bu isə müvafiq olaraq Göytəpənin ilkin sakinlərinin məskunlaşdığı səviyyəni (yəni 14-cü səviyyəni) dəqiqləşdirməyə imkan verir. Bununlada Göytəpə qədim yaşayış yerinin neolit dövrünə aid mədəni təbəqəsinin 11 m olduğu müəyyən edildi.
11 m dərinlikdə 14 səviyyənin olması Azərbaycanın qərb bölgəsində olan istənilən neolit dövrü abidəsi ilə müqayisədə öz misilsizliyi ilə seçilir və hal-hazırki tədqiqatlara çox vacib töhfə verməkdədir (şək.9-10).
Son yeddi il ərzində Göytəpə qədim yaşayış yerində aparılan geniş miqyaslı qazıntılar neolit dövrü yaşayış məskənləri arasında əsas diqqəti özünə çəkmişdir.  Müvafiq olaraq, memarlıq tikili qalıqlarının quruluşu və məkan etibarilə yerləşmə nöqtəsinin və həmçinin həmin tikililərin strateqrafik dəyişkənliyinin tam düzgün müəyyən edilməsi neolit dövrü cəmiyyətinin sosial birliyindəki struktur dəyişkənliyi barəsində olduqca düzgün və çox dəyərli məlumatlar əldə etməyə təsəvvür yaradır. Bu mövsümlərdə tədqiqat apardığımız 2B, 3B və 4A kvadratlarında stratiqrafik bölgülərin təhlili aparılmışdır. Aşkar edilmiş dairəvi tikililərin stratiqrafik uyğunluğu diqqətlə yoxlanıldı. Burada göstərilən neolit dövrü memarlıq tikililəri ilə bağlı yeni məlumatlar və müvafiq kvadratlar üzərində həyata keçirilən stratiqrafik analizlər çöl tədqiqaqları zamanı əldə edilmişdir. 2B və 3B kvadratlarında mövcud olan müxtəlif struktur qalıqlarının stratiqrafik bölgülərini tamamilə başa düşmək üçün metrə ilə ölçü işləri aparılmışdır Ölçü işlərinə aşağıdakılar aiddir: dairəvi tikililərin daxili və xarici diametrləri, yaşayış evlərinin döşəmələrinin hündürlüyü, divarların hündürlüyü və yüksəkliyi və s. Hər bir dairəvi tikilinin qapısına gəldikdə isə, onlar ardıcıl olaraq bu tikililərin hamısı üçün xarakterik deyl. Bu onunla izah oluna bilər ki, qapılar dairəvi tikililərin qazılmamış hissələrində və ya divar qalıqlarından hündürdə açılmışdır. Nisbətən kiçik dairəvi tikililər isə anbar məqsədilə istifadə edilmiş və ya əhalinin buranı tərk etməsi zamanı qapı yerləri çiy kərpiclərlə doldurulmuşdur. Son olaraq qeyd edə bilərik ki, qapı yerindəki çiy kərpiclər hər iki tərəfdən şaquli istiqamətdə uzanan kərpiclərlə ayrılır. Buna misal olaraq, 2B-5 kvadratının xarici divarını göstərmək olar. 3B-7 kvadratının şərqində yerləşən tikilinin cənub hissəsində qəhvəyi torpaqdan ibarət qapı yeri nəzərə çarpır Girişin kandarı qara-qəhvəyi çiy kərpiclərlə bağlanır.
Göytəpənin tikili qalıqlarının araşdırılması mükəmməl quruluşa malik neolit dövrü yaşayış məskənləri haqqında maraqlı fikirlər irəli sürməyə imkan verir. Stratiqrafik araşdırmalar hər bir tikilinin stratiqrafiyasını üzə çıxartmaqla yanaşı həmçinin tikinti şəraitinin müxtəlif aspektlərini də müəyyən etmiş oldu. Sonrakı tədqiqatlar, aşkar edilmiş tapıntıların analizləri ilə birlikdə tikililərin funksiyasını nümayiş etdirəcək.
E.ə təxminən 5750 və 5300 (50-yə yaxın radiokarbon C14 və C12 analizlərinin aparılması əsasında) illər ilə dövrləşən və memarlıq baxımından bir neçə tikili horizontunu nümayiş etdirən mədəni təbəqələri Azərbaycanda və ümumən regionda bu günə qədər neolit dövrünün tikili horizontları arasında müəyyən edilmiş ən mükəmməli hesab oluna bilər.
F.QULİYEV, Y.NİŞİYAKİ, F.HÜSEYNOV, K.ŞİMAQAMA, H.NAKATA, P.QASIMOV, V.ƏLƏKBƏROV, Ş.SƏLİMBƏYOV, S.ABBASOVA, V.ƏHMƏDOVA, S.ARAY

Goytepe Neolithic Era Settlement
In the Tovuz region, the main research object of the archaeological expedition is the Goytepe archaeological complex, which is one of the largest ancient settlements in the South Caucasus region dating back to the 6th millennium BCE. The site is located 340 meters from the main road and covers an area of about 2 hectares. Its diameter is 145 meters, and its height is 9 meters. It is situated 10 km east of Tovuz city. Excavations conducted in previous years at the ancient settlement have shown that the site reflects the developmental stage of the Neolithic period. From this area, complexes built with thick raw bricks (large and small circular structures), interconnected residential houses, protruding walls, hearths, and stoves, among others, have been uncovered. The small buildings, constructed in a circular architectural style, are connected to larger structures through wide walls. As a result, an internal courtyard of the buildings was formed. The buildings, organized in small neighborhoods, reflect innovations stemming from the social and economic developments of the period. The well-preserved condition of the building structures discovered during the excavations not only highlights new scientific issues regarding their functional nature but also makes it possible to prepare a virtual reconstruction of the buildings.
In the area where the Goytepe ancient settlement is located, there is a notable presence of Neolithic period settlements. Small Neolithic villages, situated 1 to 2 km apart from each other, indicate that local ancient tribes settled in near to one another.
Since Neolithic societies in Azerbaijan consisted of settled early agricultural tribes, traces of the high activity levels of Neolithic inhabitants can be observed in ancient settlements. In this respect, Goytepe is one of the most interesting Neolithic sites not only in our country but also in the region.
The first reason is that Goytepe, with its 10-meter cultural layer, is studied in a stationary and thorough manner, unlike other Neolithic sites. The richness of the archaeological materials found in the cultural layer during excavations and the stratigraphic analysis of the building structures have provided significant scientific information about the Neolithic period. Excavations have been conducted over an area of 1,000 square meters for 8 years. During these excavations, later phases of the cultural layer were extensively investigated. The detailed stratigraphic study of the site has revealed 13 architectural horizons. This means that the ancient settlement at Goytepe underwent construction processes 13 times during its existence. In the 2013-2014 excavation season, the 14th building horizon and a new point on the site were discovered in the northeastern corner of the mound.
FIELD WORK:
In the last two excavation seasons, research continued in the 2B, 3B, 1B (every 100 square meters), and 4B squares at Goytepe. Previous excavations in these squares had uncovered interconnected circular-plan buildings from the upper layer of the ancient settlement. In these years, the excavation focused on deeper cultural layers in the mentioned squares (see Fig. 1).
Fig. 1.
2B SQUARE
Excavations in this square first began in 2008. During these initial excavations, building horizons from the upper layer of the ancient settlement (reflecting the last period of occupation) were studied. In the following years, continued and expanded excavations in this area revealed older building horizons of the ancient settlement. In this square, six interconnected circular structures (loci 1-6, at an elevation of 365.80 meters) with partition walls cleaned of soil, and two hearths, were uncovered. According to stratigraphic analyses, these structures and hearths are associated with the 4th level (building horizon).
In addition, within the courtyard of the building remains uncovered in the 2B square (locus 3), a thick layer of ash was accompanied by numerous archaeological finds. Among the finds discovered in locus 3 of the 2B square, a notable item is a complete ceramic vessel and a clay figurine. The clay figurine, 3 cm in height, is decorated with stamped patterns. The figurine was found in the gray-ash mixed soil surrounding the complete ceramic vessel (see Fig. 2).
Fig. 2
The largest building structure found in the 2B square (locus 2) was in a deformed state (see Fig. 3).
Fig.3.
The walls of this large structure, made of raw bricks in ten rows, were not immediately visible. It is suspected that due to the building’s large size, the upper part of the eastern wall may have collapsed over time, obscuring the entrance and covering part of the building. It is believed that this large structure, built with raw bricks and with a diameter of more than 5 meters, served as a communal building for the tribe.
The stratigraphic analysis of the wall remains of the mentioned large building suggests that this structure was initially constructed in the 5th level and, like other structures in the 2B square, was also used in the subsequent 4th level.
3B SQUARE
The first phase of archaeological excavations in this area began in 2010 and was extensively investigated in the current year (2013-2014). During the excavations, a large circular structure (locus 10 of 3B) and other smaller buildings connected to it (loci 6, 7, and 9 of 3B square) were uncovered in the northeastern part of the square. In the western part of the square, a separate building complex (comprising several interconnected circular houses forming a small courtyard) was cleared of soil. A sufficiently wide corridor was recorded between the two building complexes, which also had its own courtyard area (a bitumen lump was also discovered in the middle of the area).
In the southeast corner of this square, the foundation of the circular structure was made of black-brown raw bricks, while the upper part was constructed with yellow raw bricks. Similar structures made of raw bricks (e.g., a circular building from the 4th level in 3A square) are also observed in other squares of Goytepe, but the specific purpose of using these colored bricks remains unknown.
In the western part of the square, a large building with a diameter of 4.2 meters was uncovered. Although it is smaller compared to the large structure in the 2B square mentioned earlier, its construction technology is identical to that of the large building in the 2B square. Therefore, it is also likely that the structure in 3B-1 square had a public function (see Fig. 4).
Fig.4
4B SQUARE EXCAVATIONS (4BIIX SHURF)
In addition to the continuous excavation work conducted on the upper part of Goytepe, excavations are also being carried out in the northern corner of the mound. This is done with the aim of requiring a short time for the analysis of the entire stratigraphy of the ancient settlement at the base of the mound.
By 2011, ten building levels had been identified through excavations at Goytepe. In 2012, to determine earlier levels, a small trench measuring 2×2 meters was dug in the northeastern corner of the 4B square. During the excavation of this trench (4BIIX), remains from the 10th level of the ancient settlement were found, as well as construction remains from the 12th and 13th levels (see Fig. 5). In the subsequent seasons (2013-2014), excavations focused on the mentioned trench.
Fig. 5. Building Remains
12th Level
The height of the wall of a circular structure made of raw bricks, extending from the south to the northwest, is 1.4 meters. The yellowish-brown raw bricks are arranged in one row at the top, three rows below it, and two rows at the base. The wall’s construction includes both whole and partial bricks. Ash-mixed gray clay was used to bind the raw bricks together, and small pebbles were occasionally visible in the clay (see Fig. 6). The floor of this wall structure had numerous fragments of brick rubble (4BIIX-107).
Fig. 6
13th Level
At this level, previous excavations revealed a neatly constructed sloping wall made of yellow raw bricks (no structures from the 12th level were found). In the current season, the remains of the 13th level structure were fully cleared of soil. Excavations indicate that the well-built wall has been well preserved by natural factors. The height of the uncovered brick wall is approximately 150 cm (see Fig. 7). The wall consists of at least 10 layers of raw bricks, with the corners tapering from bottom to top. It is still unknown whether the interior is filled with raw bricks, as it has not yet been excavated. Its function remains unclear. It may have been built to prevent water erosion and slope sliding or could be the foundation of a large structure. In either case, the discovery of similar constructions in other corners of the mound in previous years, and the presence of such walls with perfect masonry only at the base of the ancient settlement, provides some insight into the potential primary function of these walls.
Fig.7.
14th Level
Below the 13th level, the size of the excavation area began to decrease. Here, beneath the 13th level, an artificial water well (drainage) extending in the northwest direction was uncovered (see Fig. 8).
Fig.8
From its cross-section, it is clear that the well consists of soft, brownish-yellow soil, with no finds or organic remains. Beneath the brownish-yellow soil, a thin layer of sand and then a layer of gravel were discovered. This stratigraphic sequence indicates that the 80 cm thick brownish-yellow soil in this part of the mound is raw soil.
Thus, the excavations during the 2013-2014 seasons revealed the subsoil (raw soil) of the Goytepe ancient settlement. This allows for the precise determination of the level of initial habitation by the early settlers of Goytepe (i.e., the 14th level). Consequently, it has been established that the Neolithic cultural layer of the Goytepe ancient settlement is 11 meters thick.
The presence of the 14th level at a depth of 11 meters is notable for its uniqueness compared to any Neolithic site in the western region of Azerbaijan and makes a significant contribution to current research (see Figs. 9-10).
Over the past seven years, the extensive excavations at the Goytepe ancient settlement have garnered significant attention among Neolithic residential sites. Accordingly, the accurate determination of the architectural remains’ structure, spatial arrangement, and stratigraphic variability provides highly precise and valuable insights into the structural changes in the social organization of Neolithic societies. During these seasons, stratigraphic analyses were conducted in the 2B, 3B, and 4A squares. The stratigraphic consistency of the uncovered circular structures was carefully examined. New information related to Neolithic architectural remains and stratigraphic analyses carried out in the respective squares was obtained during the field research. To fully understand the stratigraphic divisions of the various structural remains in the 2B and 3B squares, measurements were carried out in meters. The measurement work included the following: the internal and external diameters of circular structures, the height of residential floors, the height of walls, and so on. Regarding the doors of each circular structure, they are consistently characteristic for all these structures. This can be explained by the fact that the doors were opened in the unexcavated parts of the circular structures or above the wall remains. Relatively small circular structures were used for storage purposes or had their doorways filled with raw bricks when the inhabitants abandoned them. Lastly, it should be noted that the raw bricks in the doorways are separated by vertically aligned bricks on both sides. An example of this can be seen in the outer wall of the 2B-5 square. In the southern part of the structure located in the eastern part of the 3B-7 square, a doorway made of brown soil is prominent. The entrance is closed with black-brown raw bricks.
The investigation of the architectural remains at Goytepe offers intriguing insights into Neolithic settlements with sophisticated structures. Stratigraphic studies have not only revealed the stratigraphy of each building but also identified various aspects of the construction conditions. Future research, along with the analysis of the discovered artifacts, will demonstrate the functions of these structures.
The cultural layers dating to approximately 5750 and 5300 BCE (based on about 50 radiocarbon C14 and C12 analyses) and displaying several architectural horizons can be considered the most complete Neolithic building horizons identified in Azerbaijan and the broader region to date.