XUDUTƏPƏ ÇOXTƏBƏQƏLİ YAŞAYIŞ YERİ
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu “Cəlilabad arxeoloji ekspedisiyası” 2021-2023-cü ilin çöl tədqiqatları mövsümündə rayonun Çəmənli kəndi ərazisindəki Xudutəpə çoxtəbəqəli yaşayış məskənində arxeoloji qazıntılar aparmışdır (Abidənin GPS koordinatları: N-39 12 52.-0; E-048 18 31.9). Sahəsi 4 hektara yaxın olan abidə Şiləvəngə-Yardımlı şose yolunun 22-ci km-də, yoldan 100 m sağ tərəfdə, Çəmənli və Cəlayir kəndləri arasında, hündür təbii təpənin üzərində yerləşir. Əlverişli təbii coğrafi relyefdə yerləşməsi Xudutəpənin uzun müddət bölgədə məskunlaşmış əhalinin intensiv yaşayış məskəni kimi mövcudluğuna və bunun nəticəsində də müxtəlif dövrlərə aid mədəni layların əmələ gəlməsinə səbəb olmuşdur. Təbii təpə üzərində yerləşən abidəni şərq, cənub-şərq və cənubdan qədim çay dərələri əhatə edir. Məhz bu da abidədə uzunmüddətli və fasiləsiz həyatın olmasını şərtləndirən əsas faktorlardan biri hesab edilməklə bol su ehtiyatlarının mövcudluğu ilə burada yaşamış qədim sakinlərin təsərrüfat həyatı və məişəti üçün əlverişli olduğuna dəlalət edir.
Şəkil 1. Abidədə qazıntı prosesi
Abidəni ilk dəfə yerli tarixçi Rza Rzayev XX əsrin 80-ci illərində aşkar etmiş və Muğandakı Əliköməktəpə abidəsində qazıntılar aparan Fərman Mahmudova bu barədə məlumat vermişdir. 1992-ci ildə arxeoloq F.Mahmudov abidəyə ilkin baxış keçirmiş və onu eneolit dövrü yaşayış məskəni kimi qeydə almış və abidəni cənub-şərq bölgəsinin arxeoloji xəritəsinə daxil etmişdir. Lakin 2021-ci ilə qədər Xudutəpədə heç bir əsaslı arxeoloji qazıntılar aparılmamışdır.
Şəkil 2. Orta tunc dövrünə aid təsərrüfat quyuları
Hələ Sovetlər birliyi dövründə abidənin mərkəzində quşçuluq ferması tikilmiş və digər kənd təsərrüfatı təyinatlı işlər görülməsi üçün beton konstruksiyalar qurulmuş və eyni zamanda cənub-qərb tərəfində futbol meydançası salınmaqla qeyd olunan hissəsi dağıdılmışdır.
2010-2011-сi illərdə arxeoloq A.Ələkbərov yaşayış yerinin şimal-şərq hissəsində kiçik ölçülü yoxlama qazıntıları aparmış və buradan son tunc-ilk dəmir dövrünə aid 2 torpaq qəbir aşkar etmişdir. O, bu qəbirlərin geniş təhlilini verməsə də müəyyən edilmişdir ki, abidənin şimal-şərq və şərq hissəsi nekropoldur. Ümumilikdə isə abidənin mühüm elmi əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, burada intensiv yaşayış olmuş və tunc-ilk dəmir dövründə də qəbristanlıq kimi istifadə edilmişdir.
Şəkil 3. Kürə qalığı
Abidəyə bizim tərəfimizdən 07 iyun 2021-ci ildə baxış keçirilmiş və yaşayış məskəninin üzərində dövlət tərəfindən qorunduğunu əks etdirən tablonun olmasına baxmayaraq üstünün taxıl sahəsi kimi əkildiyi məlum olmuşdur. Belə ki, məlumata görə abidənin ərazisi rayon sakinlərindən bir neçəsinə qanunsuz olaraq və qeyri-rəsmi şəkildə pay torpağı kimi verilmişdir. Kənd ziyalılarının verdiyi məlumata görə, abidənin mühüm elmi əhəmiyyətə malik olması ilə bağlı dəfələrlə rayon rəhbərliyi qarşısında məsələ qaldırılmış, onlardan torpağı istifadə edənlərə başqa yerdə əvəz olunması kimi yer verilməsi xahiş edilmiş, lakin bu günə qədər heç bir tədbir görülməmişdir. Qeyd olunur ki, abidənin üzərindən əkin sahəsi kimi istifadə edənlər onlar üçün başqa yerdə torpaq ayrılmasına tam razılığını bildirirlər.
Şəkil 4. Abidənin mədəni təbəqəsinin qrafik təsviri
Abidədə ilk qazıntılara 2021-ci ildə nekropol hissədən başlanmışdır. Daha sonra tədqiqatlar üçün təpənin cənub-qərb hissəsində, nisbətən ətəkdə 100 kv. metr sahədə yoxlama qazıntıları aparılması üçün sahə seçilmiş və nəticədə qalın mədəni təbəqə üzə çıxmışdır (Şəkil 1,4,7). 2021-ci il yoxlama qazıntılarının aparılmasında məqsəd yaşayış yerinin stratiqrafiyasını müəyyənləşdirmək idi. Qazıntılar hər biri 5×5 m olmaqla kvadratlara ayrılmışdır. Belə ki, abidənin üst qatı orta əsrlər dövrünə aid materiallarla müşayiət olunur. Bu tapıntılar kütləvi saydadır. Daha alt qatlarda isə Son Tunc-İlk Dəmir və İlk Tunc dövrü təbəqələri bir-birini əvəz edir (Şəkil 2). Belə ki, orta əsrlər dövründən dərhal sonra son tunc-ilk dəmir dövrü təbəqəsi üzə çıxmışdır. Burada da materiallar kütləvi şəkildədir. Əsasən də osteoloji qalıqlar və ocaq yerləri tapıntılarla müşayiət olunur. Ən alt qatda isə zəif halda Eneolit dövrünün artefaktları, Əliköməktəpə və Leylatəpə tipli saxsı qab nümunələri tapılmışdır. Bütün bu yoxlama qazıntıları sübut etmişdir ki, abidə təkcə eneolit deyil, yuxarıda qeyd olunan müxtəlif dövrlərə aid təbəqəyə malikdir.
Şəkil 5. Abidədən tapılmış dulus çarxı
2023-cü ilin tədqiqatları yenidən bu sahədə davam etdirilmiş və bütün kvadratlarda qazıntılar aparılmışdır. Bu ilki qazıntılar zamanı daha zəngin artefaktlar üzə çıxmışdır. Onlardan bir qismi haqqında aşağıda məlumat veririk:
İlk olaraq III kvadratda təmizlik işləri aparılmış, eyni zamanda qazıntılar I və II kvadratlarda əvvəlki ildən yarımçıq qalmış dərinliklərdə davam etdirildi. Belə ki, I kvadratda 80 sm dərinlikdən orta əsrlər dövrü təbəqəsindən 1 ədəd sikkə nümunəsi tapılmışdır. Bu, Elxanilər dövlətinin 9-cu hökmdarı Əbu Səid Bahadur xanın (1305-1335) adından kəsilmiş mis puldur. Pulun üzərində t.ü.f.d. Akif Quliyev tədqiqat aparmışdır. Eyni sahədən çoxlu sayda orta əsrlərin şirsiz və şirli saxsı fraqmentləri də əldə edildi.
Şəkil 6. Daş tikili düzümü
II kv-da 80 sm dərinlikdən başlayaraq orta əsrlər dövrü materialları son tunc-ilk dəmir dövrü ilə əvəz olunur. Kv-n şimal tərəfində bu dərinlikdə diametri 50 sm olan ocaq yeri təmizləndi. Ocaq yerindən son tunc-ilk dəmir dövrünə aid saxsı qırıqları və qayıqvari formalı dən daşları götürüldü.
I kv-n şimal tərəfində 80 sm dərinlikdən orta əsrlərə aid saxsıdan su borusu aşkar edildi. Su borusu bütövdür. Kv-n şimal-qərb hissəsində təndir qalığı üzə çıxmışdır (Şəkil 8). Onun hündürlüyü salamat qalmamış, lakin çevrəsinə əsasən diametrinin 90 sm, badının qalınlığının isə 6 sm olduğu məlum olmuşdur. Bu kv-n mərkəzi hissəsində iki xırdabuynuzlu heyvana məxsus skelet üzə çıxmışdır. Ehtimal ki, bu qoyun skeletidir və bir-birinə çarpaz şəkildə basdırılıb. Eyni zamanda bu kv-da tapılan çaxmaqdaşından oraq dişləri də vardır.
Şəkil 7. Abidənin mədəni təbəqəsi
III kv-n şərq tərəfində 1,4×1,4 m ölçülü, düzbucaqlı plana malik tikili qalığı açılmışdır. Eyni ölçülü digər tikili də kv-n qərb divarında üzə çıxıb. Tikililərin divarlarının qalınlığı 30 sm-dir. Bütün tikili qalıqları saman qarışıqlı gildən hazırlanmışdır. Həmçinin bu tikililərin arasında 80 sm diametrində çökək yer təmizlənib. Ümumilikdə tikili qalıqları 20 sm qalınlığındakı gil döşəmə üzərində qurulub.
Şəkil 8. Təndir qalığı
II kv-n cənub-qərb hissəsində, 80 sm dərinlikdən, diametri 60 sm olan möhrədən hazırlanmış kürə üzə tapılıb. Onun salamat qalmış hissəsi 40 sm, qat-qat hazırlanan badının qalınlığı isə 5 sm-dir. Kürənin bir tərəfində havanın daxil olması və oduncağın yanması üçün 8 sm diametrində köbəsi vardır. Bu kv-n şimal-şərq tərəfində qalın kül qatının üzərində iri buynuzlu heyvana məxsus sümüklər tapılmışdır. Kv-n qərb tərəfində 80 sm dərinlikdən ocaq yerinin üstündə qalmış 1 ədəd saxsı qazan üzə çıxdı. Bu qırmızı rəngli, qum qatışıqlı gildən zəif hazırlanmış qabın ağzı köbəli olub xaricə qatlanmışdır. Gövdə hissəsində kanalvari işləmələrdən ibarət naxışlar vardır. Üstü tam hislidir. Qazanın içərisində heyvan sümüyü qalıqları tapılıb. Kürədən cənub tərəfdə də 1 ədəd üzü aşağı şəkildə çevrilmiş saxsı küpə tapılıb. Qeyd olunan saxsı qabların kürə ətrafında tapılması onların ocaqda yemək bişirilməsi prosesində istifadə edildiyini göstərir.
Şəkil 9. Dulus sobasının qalığı
II kv-ın cənub hissəsində 1,2 m dərinlikdə, diametri 2 metr olan ocaq yeri üzə çıxmışdır. Ocaq yerinin içərisindən 1 ədəd sümük biz, 1 ədəd gildən iy başlığı və çoxlu sayda İlk Dəmir dövrü saxsı qab fraqmentləri götürülmüşdür.
I kv-n cənub-qərb hissəsində 1,8 m dərinlikdən insan skeleti üzə çıxmışdır. Mərhum, üzü cənub-şərq istiqamətində, sağ yanı üstə dəfn edilib. İnsanın sağ qolu dirsəkdən yuxarı bükülmüş, sağ ayağı da dizdən yuxarı qatlanmışdır. Sol ayağı isə qarşıya tərəf uzadılıb. Skeletin üstünə 1 ədəd yastı, uzunsov qaya daşı qoyulmuşdur. Bu kv-n qərb tərəfində uzunluğu 1,55 m, eni 0,8 m olan və 1,4 m dərinlikdən yanmış yer təmizləndi. Bu, ehtimal ki, dulus sobası olmuş ( Şəkil 9), lakin orta əsrlər dövründə yaşayış zamanı alt qatda olan təbəqə qarışdırılmaqla soba da dağılmışdır. Sobanın qopmuş bir fraqment gilinin üzərində iri ölçülü bitki qalıqlarının izi qalmışdır. Yəni buradan belə aydın olur ki, gilli torpaq bitki ilə qarışdırılmış və daha sonra isə güclü od üzərində yandırılmışdır, yaxud da zaman keçdikcə bu hissə yanmanın təsirindən bərkimişdir. Digər bir yanmış gil qatı isə bir üzü dərin şırımlardan olan forma ilə müşahidə edilir. Maraqlı xüsusiyyət ondan ibarətdir ki, kvadratın bu dərinliyindən eneolit dövrü saxsı fraqmentləri, dən daşı qırıqları, gildən sapand daşları tapılıb. Eynilə bu tapıntıları da yuxarı təbəqədə yaşayış olduğu zaman alt qatın qarışdırılması kimi izah etmək mümkündür. Təbəqədən eyni zamandan Son Tunc dövrünə aid saxsı qab fraqmentlərinin tapılması da bunu əsaslı şəkildə sübut edir.
II kv-n cənub hissəsindən 1,6 m dərinlikdə diametri 21 sm olan dulus çarxının hissəsi aşkar edilmişdir (Şəkil 5). Dulus çarxından 20 sm şərq istiqamətində 1,8 m dərinlikdə kürə üzə çıxmışdır. Kürənin hündürlüyü 20 sm, diametri isə 30 sm idi. Kürə aşağı hissədə enli, yuxarıda isə dar və günbəzşəkillidir. Bu da onun üzərində qazanın rahat qoyulması və altındakı ocağın rahat yanmasını şərtləndirir (Şəkil 3).
Bundan başqa II kv-da ocaq yerləri təmizlənmiş, çoxlu sayda İlk Tunc dövrü qab qulpları, Eneolit dövrünə aid ocaq qurğusu ayaqları, dən daşları, sürtgəc və sümükdən alətlər tapılmışdır (Şəkil 12). Kv-n 1,8 m dərinliyindən Eneolit dövrünə aid monoxrom boya naxışlı qab fraqmentləri də üzə çıxmışdır.
Şəkil 10. İlk Tunc dövrünə aid qoç fiquru
I kv-n mərkəzi hissəsindən 1,9 dərinlikdən uzunluğu 1,4 m, eni 0,8 m olan orta ölçülü daşlardan sıx şəkildə düzüm tapıldı (Şəkil 6). Bu daşlar təmizləndikdən sonra götürülmüş və müəyyən edilmişdir ki, onlardan 5 ədədi alt dən daşıdır. Alətlər üzü aşağı qoyulmuşdur. Bu dən daşları bir qayda olaraq məsaməli və sıx tərkibli qırmızı rəngli qum daşından qayıqvari formada düzəldilmiş, onların alt hissəsi oval, üst işlək üzləri isə çökəkdir. Ən böyük dən daşı fraqmentinin işlək hissəsi düz və hamardır. Onun saxlanmış uzunluğu 30 sm, eni 15,5 sm, qalınlığı 7,5 sm-dir. Digər bir dən daşı daha yaxşı hazırlanmış, alətin üst işlək üzü hamardır və içərisində qırmızı oxra izini görmək olur. Alt üzü simmetrik qaydada hamarlanıb. Bu alətin salamat qalmış uzunluğu 20 sm, eni 13 sm, qalınlığı 6 sm-dir. Dən daşları içərisində kiçik ölçülü olanları da vardır. Onlardan 1 ədədi yastı, enli və qayıqvaridir. Alətin ortası istifadədən çökəlmişdir. Baş tərəfləri dikinə formada qalmışdır. Alətin saxlanmış uzunluğu 13,5 sm, eni 11 sm, qalınlığı 4 sm-dir. Digər bu tipli əmək alətinin üst işlək üzü tam hamardır. Alətin bu hissəsində qəhvəyi rəngli iz qalmışdır. Ümumilikdə qeyd olunan dən daşlarının işlək üç üzünə nəzər saldıqda onların içərisində ayrı-ayrılıqda müxtəlif bitkilərin əzildiyini müşahidə etmək olar. Şübhəsiz ki, bu bir ehtimaldır və gələcək tədqiqatlar buna daha geniş aydınlıq gətirə biləcəkdir.
Şəkil 11. Xalkolit dövrünə aid daşdan qadın bütü
II kv-n şərq tərəfindən İlk Tunc dövrünə aid 1 ədəd kiçik ölçülü dopu üzə çıxıb. I kv-n qərb tərəfində 1 ədəd gildən qoç fiquru (Şəkil 10) və çaxmaqdaşından kəsici alətlər, oraq dişləri tapılıb.
I kvadratın şərq divarında 1,6 m dərinlikdə 50×10 sm ölçüsündə çiy kərpic qalıqları təmizlənmişdir. Salamat qalmış uzunluğu 2 m olan divar qalığının əsas hissəsi qazıntı sahəsindən şərq istiqamətində kənara düşdüyü üçün kərpiclərin enini dəqiqləşdirmək mümkün olmamışdır. Divarın kərpicləri saman qatışıqlı palçıqdan hazırlanmış və bir-birinə suvaqla bərkidilmişdir. Kv-dan çoxlu sayda dən daşları, saxsı qab fraqmentləri də götürülmüşdür. Bu kv-da qazıntılar 2,8 m dərinlikdə dayandırılmış və qeyd olunan dərinlikdə sümükdən qaşovlar, çaxmaqdaşından kəsici alətlər, gildən qalın əşya qalığı, daşdan qadın bütü (Şəkil 11), çoxlu sayda qab qırıqları və osteoloji qalıqlar üzə çıxmışdır.
II kvadratda qərb hissədə bir qədər çökək yer müşahidə edilib. Ehtimal ki, bura böyük ocaq yeri olmuşdur. Çünki bu hissədən çoxlu sayda yanmış izlər aşkar edildi. Ocaq yerinin içərisindən osteoloji qalıqlar, saxsı qab fraqmentləri üzə çıxdı. Kvadratın şərq hissəsində oval formalı yarımqazmanın az bir hissəsinin salamat qaldığı müşahidə edilir. Bu yarımqazmanın içərisindən çaxmaqdaşından kəsici alətlər, gildən muncuq və obsidiandan arxaik səciyyəli kəsici alətlər tapılmışdır. Kv-n cənub tərəfindən başlayaraq 2,4 m dərinlikdə bütün sahədə materikə çıxılmışdır.
Şəkil 12. Xalkolit dövrünə aid sümükdən cilalayıcı alətlər
Ən sonda qazıntı sahəsi və abidənin mühafizə zonası üçün baryerlər düzəldilmişdir. Bu iş qazıntı sahəsinin antropogen təsirlərdən qoruması üçün təhlükəsizlik tədbirlərinə görə edilmişdir. Bütün bu işlər başa çatdıqdan sonra qazıntı sahəsi və ümumilikdə abidə Mədəniyyət Nazirliyinin abidə mühafizəsinə təhvil verilmişdir.
Beləliklə, 2021-2023-ci ildə Xudutəpə aparılmış arxeoloji qazıntılar zəngin maddi mədəniyyət nümunələrinin tapılması ilə Muğanın Xalkolit-Tunc dövrü məskunlaşması haqqında zəngin məlumatlar vermişdir.

The Azerbaijan National Academy of Sciences (AMEA) Archaeology and Anthropology Institute, during the 2021-2023 field research season of the “Jalilabad Archaeological Expedition,” conducted excavations at the Khutapa multi-layered settlement located in the Chamanly village area of Jalilabad district (GPS coordinates: N-39 12 52.-0; E-048 18 31.9). The site, covering an area of approximately 4 hectares, is situated 22 km along the Shilavenga-Yardimli highway, 100 meters to the right of the road, between the villages of Chamanly and Jalayir, on a high natural hill. Its favorable natural geographical location contributed to the long-term habitation of the population, leading to the formation of cultural layers from various periods. The site, located on a natural hill, is surrounded by ancient river valleys to the east, southeast, and south. This abundant water supply is considered one of the key factors that contributed to the long-term and continuous habitation of the site, providing a favorable environment for the livelihood and daily activities of its ancient inhabitants.
Figure 1: Excavation Process at the Site
The site was first discovered by local historian Rza Rzayev in the 1980s, who informed Farman Mahmudov, an archaeologist conducting excavations at the Alikomaktapa site in the Mughan region. In 1992, F. Mahmudov conducted a preliminary survey of the site, identifying it as a settlement from the Eneolithic period, and included it in the archaeological map of the southeastern region. However, no significant archaeological excavations were carried out at Khudutapa until 2021.
Figure 2: Storage pits from the Middle Bronze Age
During the Soviet era, a poultry farm was constructed in the center of the site, and concrete structures were built for other agricultural purposes. Additionally, a football field was established on the southwestern part, leading to the destruction of that section of the site.
In 2010-2011, archaeologist A. Alakbarov conducted small-scale exploratory excavations in the northeastern part of the settlement and discovered two earthen graves from the Late Bronze-Early Iron Age. While he did not provide an in-depth analysis of these graves, it was determined that the northeastern and eastern parts of the site functioned as a necropolis. The site’s significant scientific value lies in its history of intensive habitation and its use as a cemetery during the Bronze-Early Iron Age.
Figure 3: Remains of a furnace
On June 7, 2021, our team inspected the site, and despite the presence of a plaque indicating that the settlement is protected by the state, we discovered that the land was being illegally used as a wheat field. According to reports, the area had been unlawfully and informally distributed as private plots to several local residents. Local intellectuals had repeatedly raised concerns with the regional authorities about the site’s significant scientific importance, requesting that the land be exchanged with plots elsewhere for those using it. However, no action has been taken to date. It is noted that those using the land as a field have expressed full willingness to relocate if given alternative land elsewhere.
Figure 4. Graphic Description of the Site’s Cultural Layers
Excavations at the site began in 2021, starting from the necropolis area. For further research, a test excavation was conducted on the southwestern slope of the hill, covering an area of 100 square meters. As a result, a thick cultural layer was revealed (Figures 1, 4, 7). The goal of the 2021 test excavations was to determine the stratigraphy of the settlement. The excavation area was divided into 5×5 meter squares. The uppermost layer of the site contained numerous materials from the medieval period. Beneath that, layers from the Late Bronze-Early Iron and Early Bronze Ages were uncovered, each replacing the other (Figure 2). Immediately after the medieval layer, a Late Bronze-Early Iron layer appeared, rich with materials, including osteological remains and hearths. The lowest layer revealed weak traces of artifacts from the Eneolithic period, with pottery resembling the Alikomaktapa and Leylatapa types. These findings confirm that the site not only belongs to the Eneolithic period but also contains layers from various historical periods.
Figure 5. Potter’s wheel found at the site
In 2023, the research in this area continued, and excavations were conducted in all squares. This year’s excavations uncovered even richer artifacts. Below is information about some of them:
First, cleaning work was carried out in Square III, and excavations continued in the deeper layers of Squares I and II, which had remained incomplete from the previous year. In Square I, at a depth of 80 cm, a coin from the medieval layer was found. This coin is from the reign of Abu Sa’id Bahadur Khan (1305-1335), the 9th ruler of the Ilkhanid state, and was made of copper. Research on the coin was conducted by Dr. Akif Guliyev. Additionally, a large number of unglazed and glazed pottery fragments from the medieval period were recovered from the same area.
Figure 6. Stone structure alignment
In Square II, starting from a depth of 80 cm, medieval materials were replaced by those from the Late Bronze-Early Iron Age. On the northern side of the square, at this depth, a hearth with a diameter of 50 cm was uncovered. From the hearth, fragments of pottery from the Late Bronze-Early Iron Age and boat-shaped grinding stones were retrieved.
On the northern side of Square I, at a depth of 80 cm, a medieval pottery water pipe was discovered. The water pipe was intact. In the northwestern part of the square, the remains of a tandoor were found (Figure 8). While its height has not been preserved, based on its perimeter, it is estimated that the diameter was 90 cm, with a wall thickness of 6 cm. In the center of this square, the skeletons of two small ruminant animals were uncovered, most likely sheep, buried crosswise. Additionally, flint sickle teeth were found in this square.
Figure 7. The cultural layer of the site
In the eastern part of Square III, the remains of a rectangular structure measuring 1.4×1.4 meters were uncovered. A similar-sized structure was also found on the western side of the square. The walls of these structures are 30 cm thick and were made from clay mixed with straw. Additionally, an 80 cm diameter depression was cleaned between the structures. All the building remains were constructed on a 20 cm thick clay floor.
Figure 8. Remains of a Tandoor
In the southwestern part of Square II, at a depth of 80 cm, a furnace made of bricks with a diameter of 60 cm was discovered. The intact portion of the furnace measures 40 cm, and the layer-by-layer constructed walls are 5 cm thick. One side of the furnace has an 8 cm diameter opening for air circulation and wood burning. In the northeastern part of the square, large animal bones were found on top of a thick ash layer. In the western part of the square, at a depth of 80 cm, a red clay pottery cauldron was uncovered above a hearth. This pot, made of weakly processed sandy clay, has a flanged rim and features groove-like patterns on its body. It is fully covered with soot. Inside the pot, animal bone remains were found. To the south of the furnace, an upside-down pottery jug was also discovered. The placement of these ceramic vessels around the furnace suggests their use in food preparation over the fire.
Figure 9. Remains of a pottery furnace
In the southern part of Square II, at a depth of 1.2 meters, a 2-meter diameter hearth was discovered. Inside the hearth, a bone awl, a clay arrowhead, and numerous Early Iron Age pottery fragments were found.
In the southwestern part of Square I, at a depth of 1.8 meters, a human skeleton was unearthed. The deceased was buried on their right side, facing southeast. The right arm was bent at the elbow, and the right leg was folded at the knee, while the left leg was extended forward. A flat, elongated stone was placed over the skeleton. Additionally, in the western part of the same square, a burnt area measuring 1.55 meters in length and 0.8 meters in width was cleaned at a depth of 1.4 meters. This area is believed to have been a pottery kiln (Figure 9), but it was disturbed and collapsed during medieval habitation, mixing layers from different periods.
On one of the fragments of clay from the furnace, there were imprints of large plant remains, suggesting that the clay was mixed with plant material before being fired. Another burned clay fragment had deep grooves on one side. Interestingly, Eneolithic pottery fragments, grain stone fragments, and clay sling stones were also found at this depth. This mixture of finds from different periods indicates that the lower layers were disturbed by later habitation. The discovery of Late Bronze Age pottery fragments further supports this conclusion, showing that layers from various time periods had been mixed together during later occupations.
In the southern part of Square II, at a depth of 1.6 meters, a fragment of a potter’s wheel with a diameter of 21 cm was discovered (Figure 5). About 20 cm east of the potter’s wheel, at a depth of 1.8 meters, a furnace was found. The furnace measured 20 cm in height and 30 cm in diameter. It was wide at the bottom and narrow with a dome shape at the top, designed to facilitate easy placement of a pot and efficient burning of a fire underneath (Figure 3).
Additionally, several hearths were cleaned in Square II, and numerous Early Bronze Age pot handles, Eneolithic hearth supports, grinding stones, rubbers, and bone tools were uncovered (Figure 12). From a depth of 1.8 meters, fragments of Eneolithic monochrome painted pottery were also unearthed.
Figure 10. Ram figure from the Early Bronze Age.
In the central part of Square I, at a depth of 1.9 meters, a medium-sized stone arrangement measuring 1.4 meters in length and 0.8 meters in width was found (Figure 6). After cleaning, it was determined that 5 of these stones were grinding stones. These stones were placed face down and are generally made of porous, dense red sandstone in a boat-shaped form. Their bottom parts are oval, while the top working surfaces are concave. The largest grinding stone fragment has a smooth working surface with dimensions of 30 cm in length, 15.5 cm in width, and 7.5 cm in thickness. Another grinding stone is better crafted, with a smooth working surface and visible red ochre residue. Its dimensions are 20 cm in length, 13 cm in width, and 6 cm in thickness. There are also smaller grinding stones, one of which is flat, wide, and boat-shaped. Its center is worn down from use, and its ends are slightly pointed. It measures 13.5 cm in length, 11 cm in width, and 4 cm in thickness. Another similar tool has a completely smooth working surface with brownish residue. Overall, examining the working surfaces of these grinding stones reveals traces of different plant materials being ground. This observation is speculative and may be clarified by future research.
Figure 11. Stone Female Figurine from the Chalcolithic Period
In the eastern part of Square II, a small-sized dolmen from the Early Bronze Age was discovered. In the western part of Square I, a clay ram figurine (Figure 10) and flint cutting tools, including sickle blades, were found.
In the eastern wall of Square I, at a depth of 1.6 meters, remnants of unbaked brick measuring 50×10 cm were cleaned. Since the primary part of the wall fragment, which had a preserved length of 2 meters, extended beyond the excavation area towards the east, it was not possible to accurately determine the width of the bricks. The bricks were made from mud mixed with straw and bound together with plaster. Numerous grinding stones and fragments of pottery were also collected from this square. Excavations in this square were halted at a depth of 2.8 meters, where bone spatulas, flint cutting tools, thick clay artifacts, a stone female figurine (Figure 11), numerous pottery shards, and osteological remains were uncovered.
In the western part of Square II, a slightly sunken area was observed, likely a large hearth site, as numerous traces of burning were found here. Osteological remains and pottery fragments were uncovered from this hearth. In the eastern part of the square, a partially intact semi-circular structure was noted. Inside this structure, flint cutting tools, clay beads, and archaic obsidian cutting tools were found. Excavations continued in the southern part of the square to a depth of 2.4 meters, reaching the underlying strata.
Figure 12. Polishing Tools Made of Bone from the Chalcolithic Period
Finally, barriers were constructed for both the excavation area and the site’s protection zone. These measures were implemented as security precautions to protect the excavation area from anthropogenic impacts. Once these measures were completed, the excavation area and the site as a whole were handed over to the Ministry of Culture for preservation.
Thus, the archaeological excavations at Khudutapa from 2021 to 2023 have provided rich material culture evidence, offering significant insights into the Chalcolithic-Bronze Age occupation of Mughan.