Üzərliktəpə qədim yaşayış yeri
Abidə Ağdam şəhərinin şərqində, Ağdam-Ağcabədi yolunun sağ tərəfində yerləşir. Arxeoloji qazıntılar t.ü.f.d., dosent Fərhad Quliyevin rəhbərliyi ilə aparılmışdır. Ərazidə hər birinin sahəsi 100 kv.m (10×10 m) olmaqla şimaldan cənuba doğru 8 kvadrat yaradılmış və hər biri müxtəlif geodezik dərinlik səviyyəsinədək arxeoloji tədqiqata cəlb edilmişdir. Tədqiqatlar zamanı hər bir sahədə müxtəlif ölçülü, müxtəlif geodezik səviyyədə yerləşmiş 160 sayda təsərrüfat quyuları, 50 ocaq və ocaq yerləri, 3 dulus və metaləritmə kürəsi sobasının qalıqları, lehmədən 15 naməlum təyinatlı tikili qalığı, 4 divar qalığı, 21 iri və orta ölçülü dirək yerləri aşkar və tədqiq edilmişdir.
Üzərliktəpə abidəsinin və bütünlükdə Üzərliktəpə mədəniyyətinin mərhələləri üçün xarakterik olan külli miqdarda qaracilalı, boyalı və kobud məişət qabları kimi təsnif edilən keramik məmulat fraqmentləri həm stratiqrafik əsası təşkil edən süni gilli qatqıdan yaradılmış döşəmə təbəqələrində, əsasən təyinatı hələ də müəyyən edilməmiş bəzi quyularda, sobalar ətrafında aşkar edilib. Dulusçuluq və metallurgiyanı göstərən istehsal çıxarıları, metal (əsasən, tunc) qalıqları, daş bülövlər, əkinçiliyə işarə edən daş həvəng və həvəng dəstələri, əkin toxumlarının olduğu kül quyuları, toxuculuğu və dabbaqlığı göstərən iy başlıqları, biz və iynə ucluqları qeyd edilmişdir. İri və xırda buynuzlu heyvanların külli miqdarda osteoloji qalıqları, həmçinin, bəzi təsərrüfat quyularının quzu və çəpişlər üçün saxlanğıc yeri olmasını göstərən əlamətlər (quyunun perimetri üzrə qapaqların bağlanması üçün konstruktiv oyuq yerləri) qədim populyasiyanın intensiv maldarlıqla məşğul olması barədə dolğun məlumat verir. Quyularda məqsədli şəkildə əkinçilik alətlərinin, ev heyvanlarının (köpək, öküz və dəvə) cəmdəklərinin qoyulması qədim əhalinin dini-mifoloji baxışlarını nümayiş etdirməkdədir.
Ərazidə qırmızı rəngdə iri ölçülü serdolik (karneol, əqiq) nukleusların tapılması, qədim populyasiya tərəfindən bəzək əşyalarının istehsalına sahibliyini göstərir. Soba qalıqlarında qırmızı rəngli oxranın aşkar edilməsi, Üzərliktəpənin etalonu olan boyalı qabların boyalanmasında və naxışlanmasında texnoloji metodlara işıq sala bilər.
Əvvəlcə dirək yeri kimi qiymətləndirilmiş bəzi oyuqlar ətrafında yüksək hərarət nəticəsində torpağın rənginin dəyişməsi belə bir fikir irəli sürməyə əsas verir ki, qədim populyasiya suxur parçalarında metalın keyfiyyətini yoxlamaq üçün test əritmələr aparmışlar; bu barədə arxeometallurgiya üzrə ehtimallar mövcuddur.
Abidənin döşəməsinin stratiqrafiyasının təhlili belə bir fikirin irəli sürülməsinə zəmin yaradır ki, qədim populyasiya dövrü olaraq yaşayış ərazisini qalınlığı təqribən 30-50 sm olan gil qatışıqlı təbəqə ilə döşəyib. Bütün təpə məhz bu gil qarışıqlı döşəmə təbəqələrindən ibarətdir. Döşənmə zamanı əvvəlki tikililər dağıdılır, quyuların içi tullantı və dağıntı qalıqları ilə doldurulurdu. Yeni çəkilmiş təbəqə tarımlanandan və qurudulduqdan sonra yeni tikililər inşa edilir, yeni quyular qazılır, yeni texniki vasitələr (sobalar) qurulurdu.
Qədim populyasiya intensiv ticarət-mübadilə sisteminə cəlb edilmişdi. Bunu idxal olan dəvəgözündən (obsidian) olan alətlər, əqiq nukleuslar, oxra, tunc qalıqları göstərməkdədir. İlkin fikirə görə, yaşayış yerində həyat mövsumi canlanmış, yaşayış yeri müvəqqəti olaraq tam və ya qismən mövsümi tərk edildikdə sınmamış alətləri, silahları, bəzək əşyalarını, keramik məmulatı və d. qədim əhali özü ilə aparmışdır.
Həmçinin, ərazidə sonrakı dövrlərə, əsasən son tunc-erkən dəmir və antik dövrə aid qəbirlər, antik və ilk orta əsrlərə aid təsərrüfat küpləri və təndirlər aşkar edilmişdir.
Tədqiqatlar nəticəsində Üzərliktəpə D1 kvadratının 21 saylı strukturundan (“kanal”) 2.87 m dərinlikdən götürülmüş kömürün Yaponiyadakı Tokio Universitetinin radiokarbon laborator analizi e.ə. XVII əsr tarixlənməsini, eyni strukturdan olan kömürün Fransanın CNRS və Nissa Sofia Antipolis Universitetinin (UNS) birgə CEPAM bölməsində radiokarbon analizi e.ə. XVIII əsrin sonu – XVII əsrin əvvəlini göstərib.
Cənubi Qafqazda faktiki öz sahəsinin böyüklüyünə və mədəni təbəqələrinin qalınlığına görə yeganə orta tunc dövrü abidəsi olan Üzərliktəpədə arxeoloji tədqiqatlar region və bütövlükdə Ön Asiya üçün möhtəşəm və eyni zamanda hələ də tam öyrənilməmiş faktiki məlumat mənbəyidir.

Results of archaeological research at the Middle Bronze Age settlement of Uzerliktepe
From February 2022 to December of the current 2023 Aghdam archaeological expedition conducted archaeological excavations at the settlement of the Middle Bronze Age Uzerliktepe (Üzərliktəpə), located near the city of Aghdam (GPS coordinates: 39°59’42.792 “N 46°56’45.3732 “E; approximate dimensions: height 9.8 m, north-south 151 m, east-west – 153 m). In this area, 8 squares were created from north to south, each with an area of 100 square meters (10×10 m), and archaeological research was carried out in each of them to a different geodetic level. During the study, in all areas, 160 utility pits of various sizes and located at different geodetic levels, 50 hearths, 3 remains of pottery kilns and a furnace for smelting metal, 15 remains of buildings of unknown purpose made of a clay mixture, 4 remains of adobe walls, dimples of 21 pillars of large and medium sizes were discovered.
A large number of fragments of black-polished, painted and rough household ceramics, characteristic of the stages of the Uzerliktepe monument and the Uzerliktepe culture as a whole, were recorded in layers created from an artificial clay mixture, which are the stratigraphic basis of the settlement, as well as in some utility pits, the purpose of which has not yet been established, as well as around the remains of pottery kilns. Industrial waste was recorded, indicating pottery and metallurgy, fragments of metal tools (mostly bronze), stone sharpeners, as well as stone grain grinders and mortars, ash pans with sowing seeds, indicating agriculture, spindle whorls, needles and punctures made of stones, metal and bones indicating for weaving and tanning. A large number of osteological remains of large and small horned animals, as well as feature indicating that some household pits were places for keeping lambs and kids (constructive dimples along the perimeter of the upper part of the put for lids), provide complete information about the intensive animal husbandry of the ancient population. The deliberate placement of agricultural implements and carcasses of domestic animals (dogs, bulls and camels?) in pits demonstrates the religious and mythological views of the ancient population.
The discovery of large red carnelian (agate) cores on the territory indicates the production of jewelry by the ancient population.
Discoloration of the soil due to high temperatures around some of dimples originally assessed as the site of pillars suggests that the ancient population carried out test smelting to test the quality of the metal in the rock pieces; there are assumptions on this score in theoretical archaeometallurgy.
Analysis of the stratigraphy of the site’s floors suggests that the ancient population periodically covered the area with clay mortar approximately 30-50 cm thick. The entire hill consists of layers made from clay mortar. During periodic construction, previous buildings were destroyed, and the wells were filled with waste and debris. After the new layer of floor was compacted and dried, new buildings were built, new pits were dug, and new technical equipments (e.g., furnaces) were built.
The ancient population was involved in an intensive trade and exchange system. This is evidenced by imported obsidian tools, agate cores, ocher and bronze remains. According to preliminary assumptions, during temporary migrations the population took with them whole, unbroken tools, weapons, jewelry, ceramics, etc.
Also found in this area are graves from later periods, mainly Late Bronze-Early Iron and Antiquity, agricultural jugs and tandoors from Antiquity and the Early Middle Ages.
During the research in Uzerliktepe, samples of soil, animal bones, ceramic and metallurgical products were taken from household pits for various purposes for laboratory analysis. At the end of the 50s of the 20th century, radiocarbon analysis of coal from Uzerliktepe, carried out in the Leningrad laboratory, gave a date of the 17th century BC. As a result of our research, radiocarbon dating (University of Tokyo) of charcoal taken from a depth of 2.87 m from structure No. 21 (“channel”) of square D1 (in the opinion of Japanese scientists: the cultural layer III) showed the 17th century BC. Radiocarbon dating of charcoal from the same structure by the joint CEPAM unit of the French CNRS and the University of Nice Sophia Antipolis (UNS) showed a late 18th century to early 17th century BC date. In the course of ongoing research, in area 2 of square H, the upper level of the household pit (structure No. 18), that is, the floor level is 3.59 m, the bottom level of this pit is 4.41 m.
Archaeological research in Üzerliktepe, the only monument of the Middle Bronze Age in the South Caucasus in terms of the size of its actual area and the thickness of cultural layers, is a large and at the same time not yet fully studied factual source of information for the region and Southwest Asia as a whole.