Teikyo Universitetinin Mədəni İrs Tədqiqat İnstitutu ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalandı
02 Oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu ilə Yaponiyanın Teikyo Universitetinin Mədəni İrs Tədqiqat İnstitutu (Tokio şəhəri) (Teikyo University National Research Institute for Cultural Properties) arasında arxeologiya və arxeometriya sahəsində birgə tədqiqat və təhsil əməkdaşlığı haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev və Teikyo Universitetinin Mədəni İrs Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Kazuya Yamauchi imzalayıblar. Aparılan fikir mübadiləsi zamanı gələcəkdə memorandumun bəndlərinə əsaslanaraq, birgə arxeoloji tədqiqatların təşkili, arxeologiya ilə əlaqəli interdisiplinar (fənlərarası) sahələrdə, o cümlədən paleozoologiya, paleobotanika və d. istiqamətlər üzrə araşdırmaların aparılması barədə tərəflər yekdil mövqe nümayiş etdiriblər. Göstərilən sahələr üzrə mütəxəssislərin hazırlanması üçün azərbaycanlı gənc tədqiqatçıların Yaponiyada xüsusi təhsil kurslarına cəlb edilməsi mövzusuna da toxunulub.
Həmçinin, görüşdə iştirak edən yaponiyalı arxeoloq, professor Randy Sasaki Azərbaycanda sualtı arxeologiya sahəsinin inkişafı üçün Teikyo Universitetinin Mədəni İrs Tədqiqat İnstitutunun yardıma hazır olduğunu bildirib.

Memorandum of agreement joint research and educational cooperation in the field of archaeology and archaeometry between the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the (Teikyo University National Research Institute for Cultural Properties) (Tokyo) signed on October 2,in year 2024.
The document was signed by the director of the Institute of Archeology and Anthropology, doctor of philosophy in history, associate professor Farhad Guliyev and the director of the Cultural Heritage Research Institute of Teikyo University, professor Kazuya Yamauchi. During the discussion of ideas, based on the points of the memorandum, in the future, the organization of joint archaeological researches, in interdisciplinary fields related to archaeology, including paleozoology, paleobotany, etc. the parties have shown a unanimous position on conducting investigations on the directions. The subject of attracting young Azerbaijan researchers to special education courses in Japan for the training of specialists in the specified fields was also touched upon.
Also, Japanese archaeologist Professor Randy Sasaki, who participated in the meeting, said that Teikyo University’s Cultural Heritage Research Institute is ready to help in the development of underwater archeology in Azerbaijan.