Qazaxıstanın A.X. Marqulan ad. Arxeologiya İnstitutu ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalandı
04 Oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu ilə Qazaxıstan Respublikası Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin Elm Komitəsinin Respublika Dövlət müəssisəsi olan A.X. Marqulan ad. Arxeologiya İnstitutu (Margulan Institute of Archaeology) arasında arxeologiya sahəsi üzrə birgə tədqiqat və təhsil əməkdaşlığı haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Azərbaycan tərəfindən sənədi Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev, Qazaxıstan tərəfindən isə, A.X. Marqulan ad. Arxeologiya İnstitutunun Baş direktoru, tarix elmləri namizədi Akan Onqarulı imzalayıblar.
Memorandumun bəndlərində əksini tapmış müddəalarda hər iki ölkənin arxeoloji tədqiqat institutlarının birgə arxeoloji ekspedisiyalarının yaradılması, artefakt və biofaktların müxtəlif istiqamətli analizlərinin aparılması, gənc mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün təcrübə mübadiləsinin təşkili nəzərdə tutulur. Tərəflər həmçinin, Cənubi Qafqazın, Mərkəzi və Orta Asiyanın arxeoloji problemlərini və aparılan tədqiqatlarını işıqlandıran elmi dərginin birgə nəşri barədə yekdil fikir nümayiş etdiriblər.

On October 4 in year 2024, a Memorandum of Agreement on joint research and educational cooperation in the field of archaeology was signed between the Institute of Archaeology (Margulan Institute of Archaeology)A.Kh named after Margulan and the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Submitted by Azerbaijan, director of the Institute of Archaeology and Anthropology, doctor of philosophy in history, associate professor Farhad Guliyev, and by Kazakhstan, A.Kh. named after Margulan, the general director of the Institute of Archaeology, candidate of historical sciences Akan Ongarul signed the document.
The provisions reflected in the clauses of the memorandum envisage joint archaeological expeditions establisment, the archaeological research institutes of both countries, the conducting of various artefacts and biofacts analyses  and the experience exchange organization for the training of young specialists. The parties also expressed a unanimous opinion on the joint publication of a scientific magazine covering the archaeological problems and researches of the South Caucasus, Central and Central Asia.