Ankara Universitetinin antropoloqları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu
28 oktyabr 2024-cü il tarixində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası ilə birgə çalışan Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin tanınmış mütəxəssislərinin iştirakıyla “Məhkəmə Arxeologiyası” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarı giriş sözü ilə İnstitutun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev açaraq Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində itkin düşmüş insanların axtarışı, tapılmış insan qalıqlarının identifikasiyası sahəsində birgə çalışan Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının və BQXK-nın son iki ildə göstərdiyi fəaliyyətin yüksək nəticələrindən danışdı. F.Quliyev BQXK xətti ilə çalışan Ankara Universitetinin antropoloqları ilə əməkdaşlığın nəticəsində İnstitutun nəzdində Məhkəmə arxeologiyası üzrə milli mütəxəssislərin yetişdirilməsi və müvafiq elmi-tədqiqat strukturlarının formalaşdırılması kimi ilklərə imza atıldığını vurğulayıb.
Seminarda Ankara Universiteti, Dil və Tariх – Coğrafiya Fakültəsi (DTCF), Fiziki antropologiya bölməsinin müəllimi, Universitetin “Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi”-nin (TÖMER) rəhbəri, professor, doktor Timur Gültəkinin “Təbii fəlakətlər və insan” mövzusunda təqdimatı olub. Ankara Universiteti DTFC-nin Fiziki antropologiya bölməsinin rəhbəri, professor, doktor, paleoantropoloq Ayla Sevim Erol “İnsan qalıqları əsasında itkin düşmüş şəxslərin müəyyən edilməsi” mövzusunda çıxış edib. BQXK-nın məhkəmə ekspertizası üzrə nümayəndələri: Ankara Universiteti DTFC-nin Fiziki antropologiya bölümünün elmi əməkdaşı Uyum Vehit və Tailand Məhkəmə Ekspertizası İnstitutunun elmi əməkdaşı Natnipoon Rattanarungruang “BQXK-nın Humanitar məhkəmə ekspertizasının fəaliyyəti” haqqında təqdimat ediblər. Ankara Universitetinin geoloqu, təbii fəlakətlər üzrə ekspert, doktor Nehir Varol “Məhkəmə ekspertizasında hadisə yerinin idarə edilməsi” haqqında danışıb. Öz çıxışlarında mütəxəssislər təbii və antropogen fəlakət ərazilərində itkin düşmüş insanların axtarışı, insan qalıqlarının identifikasiyası üzrə istifadə edilən üsul və texnoloji yeniliklər barədə məlumat veriblər. Edilli, Sırxavənd və vaxtilə işğal altında olmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının müxtəlif məntəqələrində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutun əməkdaşları ilə birgə aparılmış təhqiqat işləri barədə məlumatlar seminar iştirakçılarının xüsusi marağına səbəb olub.
İnstitutun direktoru, t.ü.f.d, dosent F.Quliyev seminar iştirakçılarını Ağdamdakı Pənahəli xan sarayı və İmarət Kompleksində erməni işğalçılarının törətdiyi vandalizm aktından və İnstitut əməkdaşlarının bu ərazidə apardığı elmi tədqiqat işlərindən bəhs edən təqdimatla çıxış edib.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Antropologiya şöbəsinin rəhbəri, antropologiya üzrə elmlər doktoru Əliağa Məmmədli çıxışında rəhbəri olduğu şöbə əməkdaşlarının Məhkəmə Arxeologiyası üzrə gördüyü işlərdən, fiziki antropologiya sahəsinin inkişafındakı problemlərdən və onların həlli yollarından danışıb.
Sonra BQXK-nın ekspertləri seminarda iştirak edən İnstitutun əməkdaşlarının suallarını cavablandırıblar. Aparılmış fikir mübadiləsi zamanı Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Ankara Universiteti ilə elmi əməkdaşlıq üzrə memorandum layihəsinin hazırlanması təklif olunub.
Qeyd edək ki, seminarda BQXK-nın Azərbaycanda Məhkəmə ekspertizası departamentinin koordinatoru Nitin Kumar Agrawal, BQXK-nın Məhkəmə ekspertizası departamentinin müdafiə işləri üzrə əməkdaşları Gülnarə Qaraxanova və Xanlar Babayev, BQXK-nın əməkdaşı Nərmin Mirzəyeva iştirak ediblər.

Institute of the State regarding prisoners and missing, hostage citizens working together with the Commission of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in the ANAS,Archaeology and Anthropology  institute  on October28,in 2024. The International Committee of the Red Cross (ICRC) renowned experts scientific seminar on “Forensic Archaeology” was held with his participation.
The seminar was introduced by the Director of the Institute, Doctor of Philosophy in History, Associate Professor Farhad Guliyev,missing in the liberated territories of Azerbaijan in the search for fallen people, in the field of identification of human remains working together Prisoner and the State in relation to missing, hostage-taking citizens.
The activity of the Commission and the ICRC in the last two years is high talked about the results. F. Guliyev of Ankara University, working under ICRC line Court under the Institute as a result of cooperation with anthropologists training of national specialists in archaeology and relevant scientific research. He emphasized that the first steps have been taken, such as the formation of structures. (TOMER) head, professor, Dr. Timur Gultaki “Natural disasters and man” had a presentation on Physical anthropology of Ankara University (DTFC) head of the department, professor, doctor, paleoanthropologist Ayla Sevim Erol did “Human speech on “identification of missing persons based on their remains”. Representatives of the ICRC on forensic expertise: Ankara University Uyum Vehit, research associate of Physical Anthropology Department of DTFC and Thailand Natnipoon Rattanarungruang, research associate of the Institute of Forensic Expertise Presentation on “Activity of ICRC Humanitarian Forensic Expertise”. Geologist of Ankara University, expert on natural disasters, Dr. Nehir Varol spoke about “Scene Management in Forensic Expertise”. In their speeches, experts were missing in natural and anthropogenic disaster areas the method used to search for people, identify human remains, and they informed about technological innovations. Formerly occupied Karabakh and ANAS in various locations of Eastern Zangezur economic regions a joint investigation with the staff of the Institute of Archaeology and Anthropology the information about their work aroused the special interest of the seminar participants.
Director of the Institute, Ph.D., Associate Professor F. Guliyev, seminar participants of the Armenian invaders in the Panahali Khan Palace and Building Complex in Aghdam from the act of vandalism he committed and the research carried out by the Institute employees in this area, made a presentation about research works.
ANAS Institute of Archaeology and Anthropology, Department of Anthropology head, doctor of anthropology Aliaga Mammadli in his speech from the work done by the department employees on Forensic Archaeology, physical problems in the development of the field of anthropology and their solution spoke.
Then the experts of the ICRC and the employees of the Institute who participated in the seminar answered their questions on scientific cooperation with Ankara University of the Institute of Anthropology,it was proposed to prepare a draft memorandum. It should be noted that in the seminar ICRC’s Forensic Expertise in Azerbaijan Department coordinator Nitin Kumar Agrawal, ICRC Court Gulnara Garakhanova, employees of the defense department of the expertise department and Khanlar Babayev, ICRC employee Narmin Mirzayeva participated.