Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru Fərhad Quliyev, Yaponiyanın Sapporo Tibb Universitetinin Tibb Elmləri Məktəbinin professoru Hirofumi Matsumura, Türkiyənin Hacettepe Universitetinin Antropologiya bölümünün rəhbəri, Hacettepe skelet biologiyası laboratoriyasının Hacettepe molekulyar antropologiya laboratoriyasının qurucusu Yılmaz Selim Erdalla görüşüb.
Görüşdə BDU ilə birgə müştərək laboratoriyanın, müvafiq struktur bölmənin yaradılması, onların arxeologiya sahəsi üzrə geniş tədqiqatlara imkan verən maddi-texniki cihaz və avadanlıqlarla təmin edilməsi, tələbələrin çöl ekspedisiyalarının genişləndirilməsi, Qarabağda arxeoloji tədqiqatlarda birgə iştirak kimi məsələlər müzakirə olunub.
Görüşdə qeyd olunub ki, BDU-da arxeoloji qazıntılardan əldə edilən sümük nümunələrinin genetik DNT analizi istiqamətində işlərə başlanılması planlaşdırılır. Bu təşəbbüs qədim insanların genetik irsinin, miqrasiyalarının və həyat tərzinin öyrənilməsi ilə yanaşı, Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəni irsinin daha dərindən araşdırılmasına töhfə verəcək.
BDU-da qurulacaq müasir laboratoriya və mövcud elmi potensial bu sahədə beynəlxalq standartlara uyğun tədqiqatların aparılmasına imkan yaradacaq. Xüsusi metodologiyalar əsasında sümük və diş nümunələrindən DNT çıxarılması, mitoxondrial DNT və tam genom analizləri həyata keçiriləcək. Bu tədqiqatlar qədim miqrasiyalar, genetik xəstəliklər və mədəni əlaqələr barədə yeni elmi məlumatlar əldə etməyə şərait yaradacaq.
BDU bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirməyi və tədqiqat nəticələrini qlobal elmi ictimaiyyətlə paylaşmağı hədəfləyir.

BSU Rector Elchin Babayev, recently met with the Director General of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, Farhad Guliyev; Professor Hirofumi Matsumura from Sapporo Medical University (Japan); and the Head of the Department of Anthropology at Hacettepe University (Türkiye), Yilmaz Selim Erdal.
During the meeting, they discussed establishing a joint laboratory and a dedicated department at BSU, equipping these facilities with advanced archaeological tools and equipment, expanding student field expeditions, and collaborating on archaeological research in Karabakh. A key focus was BSU plan to conduct genetic DNA analysis on bone samples obtained during archaeological excavations.
This initiative aims to study the genetic heritage, migrations, and lifestyle of ancient peoples while contributing to a deeper understanding of Azerbaijan historical and cultural heritage. The newly established laboratory at BSU, supported by its existing scientific expertise, will enable research aligned with international standards.
The laboratory will specialize in DNA extraction from bone and tooth samples, mitochondrial DNA analysis, and full genomic studies. These efforts will shed light on ancient migrations, genetic diseases, and cultural connections. BSU also aims to strengthen international cooperation in this field and share its research findings globally.