Londonda “Azıx mağarası – Azərbaycan ərazisində ən qədim yaşayış məskəni” kitabının təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Londonda Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində “Azıx mağarası – Azərbaycan ərazisində ən qədim yaşayış məskəni” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, kitab tarix elmləri doktoru, professor Əsədulla Cəfərovun həmmüəllifliyi ilə hazırlanıb və nazirliyin dəstəyi ilə yenicə ingilis dilində nəşr olunub. Tədbirdə diplomatlar, alimlər, media nümayəndələri və tarixə maraq göstərən qonaqlar iştirak ediblər.
Təqdimat zamanı çıxış edən professor Əsədulla Cəfərov Azıx mağarasının təkcə Azərbaycan deyil, bütün dünya elmi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. O, 1960-cı illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Paleolit Arxeoloji Ekspedisiyasının rəhbəri, görkəmli arxeoloq Məmmədəli Hüseynovun rəhbərliyi ilə Qarabağ ərazisində aparılan tədqiqatlar nəticəsində bu mağaranın kəşf edildiyini bildirib.
Azıx mağarasının yerləşdiyi Quruçay vadisinin qədim insanların məskunlaşması üçün əlverişli təbii-coğrafi mühitə malik olduğunu qeyd edən professor, burada aşkar edilmiş daş alətlər, heyvan qalıqları və insan çənə sümüyü kimi mühüm tapıntıların erkən insanların həyat tərzini və inkişafını öyrənmək baxımından əvəzsiz mənbə olduğunu vurğulayıb.
O, çıxışında Azıx mağarasının tədqiqinin üç əsas mərhələyə bölündüyünü və bu çərçivədə əldə olunan elmi nəticələrin beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Aparılan beynəlxalq tədqiqatlar nəticəsində bu ərazidə yaşayan insanların 2-2,5 milyon il əvvəl məskunlaşdığının sübut edildiyini qeyd edib.
Təqdimat mərasimində bu nəşrin təkcə Azərbaycan tarixinin deyil, eyni zamanda dünya paleoantropologiyası və arxeologiyasının öyrənilməsi baxımından vacib mənbə olduğunu bildiriblər. Kitabın UNESCO səviyyəsində təqdim edilməsinin və bu mövzuda geniş beynəlxalq əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar kitabla tanış olub və müəllifə suallar ünvanlayıblar. Daha sonra kitabın imzalanma mərasimi də keçirilib. Azərbaycan tarixi və arxeologiyasına böyük maraq göstərən qonaqlar professor Əsədulla Cəfərovun imzası ilə kitab əldə ediblər. Xüsusilə Banqladeş, Cənubi Koreya, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, Böyük Britaniya və Çin kimi ölkələrdən olan qonaqlar nəşrə böyük maraq göstəriblər.

With the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Embassy of Azerbaijan in the United Kingdom, a presentation of the book "Azykh Cave – The Oldest settlement in the territory of Azerbaijan" was held within the framework of the International Book Fair in London.
According to AZƏRTAC, the book was co-authored by Doctor of Historical Sciences, Professor Asadulla Jafarov, and was recently published in English with the support of the ministry. The event was attended by diplomats, scholars, media representatives, and guests interested in history.
During the presentation, Professor Asadulla Jafarov emphasized that Azykh Cave is of great importance not only for Azerbaijan but also for global scientific research. He stated that the cave was discovered in the 1960s as a result of archaeological research in the Karabakh region, led by the prominent archaeologist Mammadali Huseynov, head of the Paleolithic Archaeological Expedition of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The professor highlighted that the Guruchay Valley, where Azykh Cave is located, provided a favorable natural-geographical environment for ancient human settlement. He emphasized that significant discoveries, such as stone tools, animal remains, and a human jawbone found in the cave, serve as invaluable sources for studying the lifestyle and development of early humans.
In his speech, he mentioned that the study of Azykh Cave has been divided into three main phases, and the scientific results obtained have been highly appreciated by the international scientific community. He noted that international research has proven that humans inhabited this area 2–2.5 million years ago.
During the presentation, it was stated that this publication is not only an important source for studying Azerbaijani history but also a crucial reference for global paleoanthropology and archaeology. The importance of presenting the book at the UNESCO level and continuing extensive international cooperation on this topic was also emphasized.
At the end of the event, participants had the opportunity to familiarize themselves with the book and ask questions to the author. A book-signing ceremony was also held, where guests, particularly from countries such as Bangladesh, South Korea, Saudi Arabia, Turkey, the United Kingdom, and China, showed great interest in the publication and obtained signed copies from Professor Asadulla Jafarov.