Arxeoloji abidələrin qeydiyyatı və pasportlaşdırılması şöbəsi 1993-cü ildə Abuzər İbrahim oğlu Ələkbərovun təşəbbüsü ilə  “Arxeoloji abidələrin toplusu” adı altında  yaradılmışdır. 2024-cü il may ayında isə şöbənin adı dəyişdirilərək “Arxeoloji abidələrin qeydiyyatı və pasportlaşdırılması” şöbəsi adlandırılmışdır.
Azərbaycanın arxeoloji abidələrinin,  aşkar olunmuş və ya yeni aşkar olunan abidələrin GPRS koordinatlarının təyin ediməsi, dövrünün mövcud meyyarlara uyğun  müəyyən edilməsi, qeydiyyata alınması, abidələrin əhəmiyyət dərəcəsinə görə qruplara bölünməsinin və bölgələr üzrə topluların hazırlanmasını təşkil etməkdən ibarətdir. Hazırda Respublika ərazisində qeydə alınmış qoruqların sərhədləri və mühafizə zolaqlarının müəyyənləşdirilməsi ilə əlaqədar xüsusi komissiya təşkil olunmuşdur.  Bu baxımdan, reyestrdə abidələr əhəmiyyət dərəcəsinə görə üç qrupa – dünya ölkə və yerli əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinə bölünərək təsnif edilir.  Ölkəmizdə 82-si dünya, 2059-u ölkə və 4167-si yerli əhəmiyyətli olmaqla ümumilikdə 6308 daşınmaz tarix mədəniyyət abidəsi dövlət mühafizəsindədir. Son illər ərzində ölkə ərazisində aparılmış monitorinqlər nəticəsində əvvəlki siyahılara daxil edilməyən 1400-dən çox tarix, memarlıq və arxeoloji əhəmiyyət daşıyan obyekt müəyyən edilərək yeni aşkar olunmuş tarix-mədəniyyət abidələri kimi qeydə alınmışdır. Şöbənin başlıca vəzifəsi məhz, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq Azərbycan ərazisində yerləşən abidələrin  “Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti”nin əməkdaşları ilə birgə mövcud abidələrin qorunma səviyyəsinin qiymətləndirilməsi, monitorinqlərin aparılması və reyestrə daxil edilməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Şöbənin faəliyyətinin nəticəsi olaraq, bir çox yeni aşkar olunmuş abidələrin GPRS koordinatları təyin edilmiş və pasportlaşdırılmış, Azərbaycan Cənub-Şərq bölgələrində  Arxeoloji abidə kimi dövlət mühafizəsinə götürülməsi təklif olunan obyektin siyahıya daxil edilməsinə dair rəy bildirərək “Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti nümayəndələrinə göndərmişdir. Həmçinin şöbə  Arxeoloji abidələrin siyahısından çıxarılması təklif olunan abidələrə dair rəy formasının hazırlanmasını da həyata keçirir. Rəy bildirilərkən abidənin əhəmiyyət dərəcəsi, tarixi, təsnifatı, yerləşmə planı, inventar nömrəsi, Abidənin cari (texniki) vəziyyətinin vizual müşahidə əsasında qiymətləndirilməsi, coğrafi koordinatları, texnoloji yeniliyi əsas götürülərək dəyərləndirilmişdir. Bu istiqamətdə işlərin nəticəsi olan  Cənub-Şərqi Azərbaycan abidələrinin toplusu bitirmək üzrədir.
Şöbənin digər fəaliyyət istiqamətləri isə Azərbaycanın  digər bölgələrinin yeni aşkar olunan abidələrinin reyestrə göndərilməsini təmin etməkdən ibarətdir.  Hal-hazırda yaradılmış komissiya “Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidməti nümayəndələri ilə birgə  Bakı-Abşeron və Qarabağ  abidələri ilə davam etdirilir.
2021-ci ilin dekabr ayından etibarən şöbə Mikayıl Mübariz oğlu Mustafayevin rəhbərliyi altına fəaliyyətini davam etdirir.

The Department of Registration and Passporting of Archaeological Monuments was established in 1993 under the name “Collection of Archaeological Monuments” on the initiative of Abuzar Ibrahim oglu Alakbarov. In May 2024, the name of the department was changed to “Registration and passporting of archaeological monuments” department.
It consists of determining the GPRS coordinates of the archaeological monuments of Azerbaijan, the discovered or newly discovered monuments, determining their period according to the existing criteria, registering them, dividing the monuments into groups according to the degree of importance, and organizing the preparation of collections by regions. At present, a special commission has been organized in connection with the determination of the boundaries of the reserves and protection strips registered on the territory of the Republic.  From this point of view, monuments in the register are classified according to the degree of importance by dividing them into three groups – immovable historical and cultural monuments of world country and local importance.  A total of 6308 immovable historical and cultural monuments are under state protection in our country, 82 of which are of world importance, 2059 of which are of national importance, and 4167 of which are of local importance.
As a result of the monitoring carried out in the territory of the country in recent years, more than 1400 objects of historical, architectural and archaeological importance, which were not included in the previous lists, were identified and registered as newly discovered historical and cultural monuments. The main task of the department is the maintenance of monuments located in the territory of Azerbaijan in accordance with the State Program for the period 2014-2020 on the restoration and protection of immovable historical and cultural monuments, improvement and development of the activity of historical and cultural reserves, approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. It consists of assessing the level of protection of existing monuments, conducting monitoring and ensuring their inclusion in the register together with the employees of the State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage.
As a result of the department’s activities, the GPRS coordinates of many newly discovered monuments were assigned and passported, and the object proposed to be taken under state protection as an archaeological monument in the South-Eastern regions of Azerbaijan was given an opinion on the inclusion in the list of “State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage” sent. Also, the department prepares an opinion form on monuments proposed to be removed from the list of archaeological monuments. When giving an opinion, the importance of the monument, history, classification, location plan, inventory number, assessment of the current (technical) condition of the monument based on visual observation, geographic coordinates, and technological innovation were evaluated. The collection of monuments of Southeast Azerbaijan, which is the result of work in this direction, is about to be completed.
Other activities of the department include ensuring that newly discovered monuments of other regions of Azerbaijan are sent to the register.  Currently, the created commission continues with the Baku-Absheron and Karabakh monuments together with the representatives of the State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage.
From December 2021, the department continues to operate under the leadership of Mikayil Mubariz oghlu Mustafayev.
Employees of the “Registration and passporting of archaeological monuments”
1. Mikayil Mubariz oghlu Mustafayev – department head, doctor of philosophy in history, associate professor