Respublika ərazisində arxeoloji və etnoqrafik tədqiqatları tənzimləmək məqsədilə 1968-ci ildə Azərbaycan EA Tarix İnstitutunun nəzdində Çöl tədqiqatları şöbəsi yaradılmışdır. Yarandığı gündən 1994-cü ilə qədər bu şöbəyə t.e.d., professor C.Ə.Xəlilov rəhbərlik etmişdir. Onun vəfatında sonra (1994) şöbəyə rəhbərlik t.ü.f.d. Təvəkkül Əliyevə həvalə olunmuşdur. Şöbə 2002-ci ildə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu nəzdində sektora çevrilmişdir. 12 iyul 2023-cü il tarixdə isə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Çöl tədqiqatları sektorunun bazasında Çöl tədqiqatlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi şöbəsi yaradılmış və t.ü.f.d., dosent T.R.Əliyev ona rəhbər təyin olunmuşdur.
Şöbənin əsas elmi-tədqiqat istiqamətləri:
• Şöbə Azərbaycan Respublikasının ərazisində aparılan çöl tədqiqatlarının – arxeoloji qazıntı və kəşfiyyat işlərinin elmi tənzimlənməsini həyata keçirir;
• Çöl tədqiqat hesabatlarının müzakirəsini təşkil edir və onları sənədləşdiririr;
• Çöl tədqiqatlarının fəaliyyətini planlaşdırır, arxeoloji ekspedisiyalara nəzarət edir, onların monitorinqini aparır;
• Çöl tədqiqatlarının müasir elmi-texnoloji üsullardan istifadə etməklə multidistiplinar fənlərin qovşağında aparılması metodikasını tövsiyyə edir;
• Ekspertizadan keçən çöl tədqiqat hesabatlarını daimi mühafizə üçün AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi Arxivinə təhvil verir;
• Şöbə əməkdaşları arxeoloji ekspedisiyalarda, konfrans və digər tədbirlərdə iştirak edir, fərdi plan üzrə elmi tədqiqat işlərini yerinə yetirirlər.
Fəaliyyətə başladığı gündən indiyə qədər şöbə aşağıdakı elmi nəticələr və nailiyyətləri əldə etmişdir:
• Çöl tədqiqatlarının nəticələrinə həsr olunmuş minə yaxın hesabat sənədləşdirilib İnstitutun Elmi Arxivinə təhvil verilmişdir;
• Şimal-Şərqi Azərbaycanın arxeoloji abidələri külliyyatı nəşr edilmişdir;
• Sərkərtəpə yaşayış yerinin (Xaçmaz r-nu) kompleks tədqiqi nəticəsində müəyyən edilmişdir ki, Azərbaycanın şimal-şərq bölgəsi Erkən Tunc dövründə Kür-Araz mədəniyyəti arealında lokal, özünəməxsus yer tutmuşdur;
• Erkən sinifli cəmiyyətə keçid dövrünün monumental abidələri olan siklop tikililəri haqqında ümumiləşdirilmiş tədqiqat aparılmışdır;
• Mil düzündə erkən əkinçi və maldar tayfalara məxsus bir sıra komplekslər aşkar olunaraq tədqiq edilmiş, nəticələr çoxsaylı nəşrlərlə beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim olunmuşdur;
• Mil-Qarabağ düzündə qədim Azərbaycan dövləti olan Albaniyaya məxsus Qalatəpə şəhər yeri müəyyən olunaraq tədqiqata cəlb edilmişdir;
• Qafqaz Albaniyasının maddi-mədəniyyəti mövzusu üzrə monoqrafiyalar işlənib hazırlanmışdır;
• Arxeoloji materiallar əsasında orta əsr Şabran şəhərinin ictimai-siyasi və mədəni-təsərrüfat həyatı araşdırılmışdır

In order to regulate archaeological and ethnographic researches on the territory of the Republic, in 1968, the field research department was established under the Azerbaijan SA History Institute. From the day of its establishment until 1994, this department was headed by Professor J.A. Khalilov, Ph.D. After his death (1994), the department was headed by Ph.D. It was entrusted to Tavakkul Aliyev. In 2002, the department became a sector under the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS. On July 12, 2023, by the decision of the Presidium of ANAS, the field research monitoring and assessment department was established at the base of field research sector, and associate professor T. R. Aliyev was appointed as its head.
The main scientific-research directions of the department:
- The department carries out scientific regulation of field researches – archaeological excavations and exploration works conducted in the territory of the Republic of Azerbaijan;
- Organizes discussion of field research reports and documents them;
- Plans activities of field researches , supervises and monitors archaeological expeditions;
- It recommends the methodology of conducting field research at the intersection of multidisciplinary disciplines using modern scientific and technological methods;
- Field research reports passed by expertise are handed over to the Scientific Archive of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS for permanent preservation;
- Employees of the department participate in archaeological expeditions, conferences and other events, carry out scientific research works on an individual plan.
Since its inception, the department has achieved the following scientific results and achievements:
- About a thousand reports dedicated to the results of field research were documented and handed over to the Scientific Archive of the Institute;
- The collection of archaeological monuments of North-Eastern Azerbaijan was published;
- As a result of the complex study of the Sarkartepe settlement (Khachmaz district), it was determined that the north-eastern region of Azerbaijan occupied a local, unique place in the Kura-Araz culture area during the Early Bronze Age;
- A generalized study of cyclopean buildings, which are monumental monuments of the transition period to early class society, was conducted;
- A number of complexes belonging to early farming and herding tribes were discovered and studied in the Mil plain, and the results were presented to the international scientific community in numerous publications;
- In the Mil-Karabakh plain, the city of Galatepe, belonging to Albania, the ancient state of Azerbaijan, was identified and involved in the study;
- Monographs on the material culture of Caucasian Albania have been developed;
Social-political and cultural-economic life of the medieval city of Shabran was investigated on the basis of archaeological materials
Employees of the “Monitoring and evaluation of desert studies” department:
- Tavakkul Rasul oglu Aliyev – head of the department, doctor of philosophy in history, associate professor
- Sevil Mahmud gizi Agamaliyeva – leading researcher, doctor of philosophy in history, associate professor
- Doyush Logman oghlu Musayev – leading researcher, doctor of philosophy in history, associate professor
- Gulnara Kamal gizi Akhundova – leading researcher, doctor of philosophy in history, associate professor