Aktauda TÜRKSOY-un beynəlxalq elmi tədbirləri: azərbaycanlı alimin məruzələri maraqla qarşılandı
Qazaxıstan Respublikasının Aktau şəhəri “2025-ci il Türk Dünyasının mədəni paytaxtı” elan edilmişdir. Bu münasibətlə silsilə tədbirlərin keçirilməsinə başlanmışdır. 28-29 may 2025-ci il tarixlərində TÜRKSOY-un maliyyə dəstəyi ilə Yesenov ad. Universitetdə “Türk xalqlarının sivilizasiyası və onun dünya mədəniyyəti tarixində yeri“, Otpan Tau tarixi qoruğunda isə “Türk dünyası totemi“ mövzusunda elmi praktik konfranslar keçirildi. Konfranslarda Türkdilli dövlətlərin elm xadimləri, Qazaxıstan Respublikasının dövlət və ictimai xadimləri, Aktau şəhərindəki diplomatik konsulluqların rəhbərləri və diaspora nümayəndələri iştirak etmişdilər.
Beynəlxalq elmi tədbirdə Azərbaycanı AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun “İlk tunc dövrü arxeologiyası” şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səfər Aşurov təmsil edib. O, konfranslarda “Xəzərin qərb sahilində Beşbarmaq abidələr kompleksi” və “Xəzər dənizinin qərb sahillərində müdafiə istehkamları” adlı məruzələrlə çıxış etmişdir. Konfrans iştirakçılarına Xəzərin qərb sahillərində yerləşən müdafiə istehkamları, qalalar, yaşayış yerləri haqqında və bu abidələrin Türk Dünyasında yeri və rolu haqqında geniş məlumat verilmişdir.

The city of Aktau in the Republic of Kazakhstan was declared the “Cultural Capital of the Turkic World for 2025.” In connection with this occasion, a series of events has been launched. On May 28–29, 2025, with the financial support of TÜRKSOY, two scientific-practical conferences were held: “The Civilization of Turkic Peoples and Its Place in the History of World Culture” at Yessenov University, and “The Totem of the Turkic World” at the Otpan Tau Historical Reserve. These conferences were attended by scholars from Turkic-speaking countries, state and public figures of the Republic of Kazakhstan, heads of diplomatic consulates in Aktau, and representatives of the diaspora.
At the international scientific event, Azerbaijan was represented by Associate Professor Safar Ashurov, PhD in History, Head of the “Early Bronze Age Archaeology” Department of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS. He delivered two presentations: “The Beshbarmag Monument Complex on the Western Shore of the Caspian Sea” and “Defense Fortifications on the Western Shores of the Caspian Sea.” Conference participants were provided with extensive information about the fortifications, castles, and settlements located along the western shores of the Caspian Sea, as well as the significance and role of these monuments within the Turkic World.