7-8 aprel 2025-ci il tarixlərində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda Elm Gününə həsr olunmuş Açıq Qapı Günləri keçirilib. Tədbir institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi arxeologiya və antropologiya elmlərinin aktual istiqamətlərini cəmiyyətə tanıtmaq, bu sahəyə marağı olan insanları institutun fəaliyyəti ilə yaxından tanış etmək və elmi ictimaiyyətlə gənc nəslin arasında körpü yaratmaq olub.
Açıq Qapı günlərində iştirakçılar institutun elmi-tədqiqat şöbələrini və laboratoriyalarını ziyarət edib, aparılan son arxeoloji tədqiqatlarla tanış olublar. Ziyarətçilərə müxtəlif arxeoloji tapıntılar nümayiş olunub, ekspedisiya materialları və tədqiqat nəticələri barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin, institutun aparıcı alimləri və tədqiqatçıları ilə interaktiv müzakirələr təşkil olunub, gənclər üçün arxeologiya və antropologiya sahəsində mövcud akademik perspektivlər və gələcək elmi imkanlar haqqında məlumat təqdim edilib.
Arxeologiya və antropologiya sahəsinə maraq göstərənlər, xüsusilə də gənc tədqiqatçılar üçün mühüm bir platforma rolunu oynayan tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Universitetinin, ADA və Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri iştirak ediblər.
Qonaqlar Açıq Qapı Gününü yüksək qiymətləndirib və gələcəkdə bu kimi maarifləndirici tədbirlərin daha tez-tez keçirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.

On April 7-8, 2025, the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS held Open Days dedicated to the Day of Science. The event was organized by the Council of Young Scientists and Specialists of the institute.
The main goal of the event was to introduce the public to the current directions of archaeology and anthropology, attract people interested in this field to the institute’s activities, and create a bridge between the scientific community and the younger generation.
During the Open Days, participants visited the institute’s research departments and laboratories, familiarizing themselves with the latest archaeological studies. Various archaeological finds were demonstrated to visitors, and detailed information about expedition materials and research results was provided.
In addition, interactive discussions were held with the institute’s leading scientists and researchers, offering information about current academic prospects and future scientific opportunities in the fields of archaeology and anthropology for young people.
The event, which served as an important platform for those interested in archaeology and anthropology, especially young researchers, was attended by students from Baku State University, Azerbaijan University, ADA University, and Western Caspian University.
Guests highly appreciated the Open Days and emphasized the importance of holding similar educational events more frequently in the future.