Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu Türk ölkələrinin tarixi üzrə akademik əsərin yaradılmasında iştirak edəcək
24 fevral 2025-ci il tarixində Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun Kampusunda “Türk Dünyası Tarixi Seminarı” (“Türk Dünyası Tarihi Çalıştayı”) keçirilmişdir. Seminarda Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri Bineli Yıldırım, Yüksək Qurumun prezidenti səfir, prof. Dr. Derya Örs, Türk Akademiyasının prezidenti Prof. Dr. Şahin Mustafayev və Türk Tarix Qurumunun prezidenti Prof. Dr. Yüksel Özgenlə yanaşı, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti, Özbəkistan, Macarıstan və Türkmənistandan da alimlər iştirak ediblər.
Tədbirə ilk dəfə olaraq Türk Dünyası arxeologiya institutlarının rəhbərləri də dəvət olunmuşdular. Dəvətlilər sırasında AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Quliyev də təmsil olunmuşdu.
Seminarın açılış iclasında çıxış edən Türk Dövlətləri Təşkilatı Ağsaqqallar Şurasının sədri Binəli Yıldırım bildirdi ki, “türklərin tarixindən, qədim zamanlardan bu günə qədər keçdikləri proseslərdən, hansı dövlətləri qurduqlarından, dünya sivilizasiyasına hansı əsərlər qoyub getdiklərindən bəhs edəcək hərtərəfli toplantıya başlayırıq”. “Bu görüş ortaq türk tariximizi işıqlandıracaq mühüm bir addımdır” – deyə Binəli Yıldıtım vurğuladı.
Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun prezidenti səfir Prof. Dr. Derya Örs çıxışında Türk Dünyasının minilliklərə söykənən köklü tarixi, zəngin mədəni irsi və güclü ictimai quruluşu ilə dünya tarixində mühüm yer tutduğunu bildirib. Qloballaşan dünyada güclü olmağın yolunun birlik və həmrəylikdən keçdiyini deyən Örs çıxışını belə davam etdirdi: “Şübhəsiz ki, dilimiz, tariximiz, mədəniyyətimiz bu birliyi və həmrəyliyi mümkün edəcək. Beləliklə, ortaq əlifba araşdırmalarının göstərdiyi kimi, ortaq tarix araşdırmaları da bizi bir-birimizə yaxınlaşdıracaq”.
Türk Tarix Qurumunun prezidenti Prof. Dr. Yüksel Özgen Türk Dünyası dedikdə 300 milyonluq əhali ilə yanaşı, 4,5 milyon kvadrat kilometr geniş coğrafiya və 4 trilyon dollarlıq iqtisadi gücün, maddi terminlərlə ifadə edilə bilməyən geniş bir tarix, köklü bir mədəniyyət və güclü sivilizasiyanın nəzərdə tutulduğunu vurğuladı.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Prof. Dr. Şahin Mustafayev akademik tarixşünaslığın məqsədlərini və layihənin vaxt çərçivəsini vurğulayaraq, bu prosesin 2025-ci ilin sonuna qədər yekunlaşacağını bildirib.
Çıxışlardan sonra Türk Dünyası Tarixinin yazılması üçün görüləcək işlərlə bağlı müzakirələr keçirildi. Görüşün yekununda Türk Dünyası beynəlxalq qurumların, eləcə də tarix və arxeologiya institutlarının rəhbərləri türk ölkələrinin tarixinə dair akademik əsərin yaradılması üzrə birgə işi nəzərdə tutan əməkdaşlıq haqqında protokol imzalayıblar.

Institute of Archaeology and Anthropology to Participate in Creation of Academic Work on the History of Turkic Countries
On February 24, 2025, the “Workshop on the History of the Turkic World” (“Türk Dünyası Tarihi Çalıştayı”) was held at the Campus of the Atatürk High Institution of Culture, Language, and History. The seminar was attended by Binali Yıldırım, Chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkic States; Ambassador Prof. Dr. Derya Örs, President of the High Institution; Prof. Dr. Shahin Mustafayev, President of the Turkic Academy; and Prof. Dr. Yüksel Özgen, President of the Turkish Historical Society, alongside scholars from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, the Turkish Republic of Northern Cyprus, Uzbekistan, Hungary, and Turkmenistan.
For the first time, the heads of archaeology institutes from the Turkic World were also invited to the event. Among the invitees was Farhad Guliyev, Director of the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Associate Professor, and Ph.D.
In his opening speech, Binali Yıldırım, Chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkic States, stated, “We are beginning a comprehensive meeting that will discuss the history of the Turks, the processes they have undergone from ancient times to the present, the states they have established, and the contributions they have made to world civilization.” He emphasized, “This meeting is a significant step toward illuminating our shared Turkic history.”
Ambassador Prof. Dr. Derya Örs, President of the Atatürk High Institution of Culture, Language, and History, highlighted in his speech that the Turkic World, with its millennia-old history, rich cultural heritage, and strong social structure, holds an important place in world history. He noted that in a globalizing world, the path to strength lies in unity and solidarity, adding, “Undoubtedly, our language, history, and culture will make this unity and solidarity possible. Thus, just as joint alphabet studies have shown, joint historical research will bring us closer together.”
Prof. Dr. Yüksel Özgen, President of the Turkish Historical Society, emphasized that the term “Turkic World” encompasses not only a population of 300 million but also a vast geography of 4.5 million square kilometers, an economic power of 4 trillion dollars, and an extensive history, deep-rooted culture, and strong civilization that cannot be expressed in material terms.
Prof. Dr. Shahin Mustafayev, President of the International Turkic Academy, outlined the goals of academic historiography and the project’s timeline, stating that this process will be finalized by the end of 2025.
Following the speeches, discussions were held on the work to be done for writing the history of the Turkic World. At the conclusion of the meeting, the heads of international Turkic organizations, as well as history and archaeology institutes, signed a cooperation protocol outlining joint efforts to create an academic work on the history of Turkic countries.