AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası ilə birgə çalışan Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) əməkdaşları ilə görüş keçirilib.
Görüşü giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev bildirmişdir ki, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində itkin düşmüş insanların axtarışı, tapılmış insan qalıqlarının ekshumasiyası və sonrakı identifikasiyası sahəsində birgə əməkdaşlıq fəaliyyəti hümanizmin təzahürü, ədalətin bərpa olunması və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması baxımından təqdir edilməlidir. Eyni zamanda bu istiqamətdə əməkdaşlıq Azərbaycanda Məhkəmə arxeologiyasının formalaşması və
bu sahədə çalışan gənc arxeoloq və antropoloqların ixtisaslaşması üçün geniş imkanlar açmışdır.
BQXK-nın əməkdaşı Uyum Vehit və Natnipoon Rattanarungruang vaxtilə işğal altında olmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının müxtəlif məntəqələrində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutun mütəxəssisləri ilə əməkdaşlıqdan məmnunluqlarını bildiriblər.
BQXK-nın əməkdaşları AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutuna elmi metodiki vəsaitlər (hər bir antropoloqun stolüstü kitabı olan son redaktədə insan anatomiyası barədə atlaslar) və çöl tədqiqat işləri üçün lazım olan texniki vasitələri (su keçirməyən miqyas xətkeşləri, isti və soyuq mövsümlər üçün yataq kisələri, yük daşıma çantaları) hədiyyə etdilər. Görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə planlar da müzakirə olundu.
Tədbirdə həmçinin, BQXK-nın əməkdaşı Nərmin Mirzəyeva və AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun “Məhkəmə arxeologiyası” şöbəsinin müdiri t.ü.f.d., dosent Akif Quliyev iştirak edirdilər.

A meeting was held at the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) with representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC), who are working in cooperation with the State Commission on Prisoners of War, Hostages, and Missing Persons.
Opening the meeting, the director of the institute, Associate Professor Farhad Guliyev, PhD in History, stated that cooperation in searching for missing persons in the territories liberated from occupation, exhuming human remains, and their subsequent identification should be appreciated as an act of humanitarianism, the restoration of justice, and the promotion of Azerbaijani realities at the international level. At the same time, such collaboration has opened broad opportunities for the development of forensic archaeology in Azerbaijan and for the specialization of young archaeologists and anthropologists in this field.
ICRC representatives Uyum Vehit and Natnipoon Rattanarungruang expressed their satisfaction with working alongside experts from the ANAS Institute of Archaeology and Anthropology in various locations within the Karabakh and Eastern Zangezur economic regions, which were previously under occupation.
During the meeting, the ICRC donated scientific and methodological resources to the institute, including the latest edition of anatomical atlases, considered essential reference books for every anthropologist, as well as technical equipment necessary for field research (waterproof scale rulers, sleeping bags for both warm and cold seasons, and load-carrying backpacks). Plans for further cooperation were also discussed.
The meeting was attended by ICRC representative Nermin Mirzayeva and the head of the “Forensic Archaeology” department at the ANAS Institute of Archaeology and Anthropology, Associate Professor Akif Guliyev, PhD in History.