Damcılı mağarasının arxeoloji tədqiqatları barədə İngiltərədə kitab nəşr olundu
İngiltərənin “Oxbow books” nəşriyyat evi ingilis dilində “Damcılı mağarası. Cənubi Qafqazda son pleystosendən holosen dövrünədək bəşəriyyətin tarixinin tədqiqi” (Damjili Cave: Investigating the Late Pleistocene to Holocene Human History in the Southern Caucasus) adlı kitabı nəşr edib. Əsər Azərbaycan-Yaponiya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının 2016-cı ildən etibarən Avey Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun abidələr kompleksinə daxil Damcılı mağarasında (Qazax rayonu, Daş Salahlı kəndinin inzibati ərazisi) apardığı tədqiqatların nəticələrinə həsr edilib.
Tokio Universiteti Muzeyinin direktoru, London Arxeoloji İnstitutunun doktoru, professor Yoshihiro Nishiaki, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutun aparıcı elmi işçisi, Gəncə-Qazax Paleolit arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, t.ü.f.d. Azad Zeynalov və İnstitutun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Yaqub Məmmədov kitabın elmi redaktorları və əsərin müqəddiməsinin həmmüəllifləridirlər.
Əsərdə Cənubi Qafqazda Orta Daş (mezolit) dövründən Yeni Daş (neolitə), həmçinin, əkinçi cəmiyyətə keçid barədə təsəvvür yaradan arxeoloji dəlillər təqdim olunub. Burada əksini tapmış tədqiqatlarda Damcılı mağarasında mezolit dövrü təbəqəsi materialları ilə Tovuz rayonunda aşkar olunmuş Cənubi Qafqazın erkən neolit Hacı Ələmxanlı və yetkin neolit Göytəpə məskənlərindəki materiallar və onların analizlərinin nəticələri müqayisəli təhlil edilir.
Həmçinin, 2016-2022-ci illərdə Azərbaycan-Yaponiya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyətinə həsr edilmiş fəslin həmmüəllifləri sırasında yaponiyalı mütəxəssislər ilə birgə AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutun əməkdaşları Mansur Mansurov, Ülviyyə Səfərova, Şahin Səlimbəyov və Orxan Zamanov yer almışlar.
Əsərin xüsusi bölümündə XX əsrin 50-ci illərində Damcılı mağarası ərazisində mərhum arxeoloqlar Məmmədəli Hüseynov və Sergey Zamyatin tərəfindən aparılmış tədqiqatların ingilis dilinə tərcümə edilmiş hesabatları oxucuların diqqətinə təqdim olunub.
Kitabı ərsəyə gətirmiş mütəxəssislər göstərdiyi dəstəyə görə, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyevə və Avey Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun direktoru doktor Səadət Əliyevaya təşəkkürlərini bildirmişlər.
Kitab dünya üzrə arxeoloji tədqiqatlar və onların nəticələri barədə elmi ədəbiyyatın nəşri üzrə ixtisaslaşmış “Oxbow books” nəşriyyat evinin abunəçisi olan Amerika və Avropa elmi-tədqiqat mərkəzlərinin kitabxanaları, arxeometrik tədqiqat sahələrinin mütəxəssisləri və tələbələr üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, nəşr olunmuş bu kitab Fərhad Quliyevin rəhbərliyi və təşkilatçılığı ilə son 20 ildə Azərbaycan və dünya arxeologiyasına böyük töhfələr vermiş müştərək Azərbaycan-Yaponiya arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyəti nəticəsində işıq üzü görmüş üçüncü fundamental tədqiqat əsəridir. 2021-ci ildə Fərhad Quliyev və Yoshihiro Nishiakinin həmmüəlifliyi ilə İngiltərənin “Archaeopress” beynəlxalq elmi nəşriyyatı tərəfindən “Göytəpə: Azərbaycanda, Orta Kür hövzəsində Neolit dövrünün tədqiqatları”, 2022-ci ildə Fərhad Quliyev, Yoshihiro Nishiaki və Seiji Kadowakinin həmmüəlifliyi ilə Almaniyanın “ex Oriente” beynəlxalq elmi nəşriyyatı tərəfindən “Hacı Ələmxanlıtəpə: Qərbi Azərbaycanda erkən neolit məskəninin arxeoloji araşdırmaları” adlı fundamental elmi tədqiqat əsərləri nəşr edilmişdir.

English publishing house “Oxbow books” in English “Damjili Cave. The book named (Damjili Cave: Investigating the Late Pleistocene to Holocene Human History in the Southern Caucasus) was published “Research of the History of Humanity from the Last Pleistocene to the Holocene Period in the South Caucasus”.
The work is dedicated to the results of the research conducted by the Azerbaijan-Japan international archaeological expedition since 2016 in the Damcili cave (Kazakh region, administrative territory of Dash Salahli village) within the monument complex of the Avey State Historical-Cultural Reserve.
Director of Tokyo University Museum, doctor of London Archaeological Institute, professor Yoshihiro Nishiaki, leading researcher of ANAS Institute of Archeology and Anthropology, head of Ganja-Kazakh Paleolithic archaeological expedition, Ph.D. Azad Zeynalov and leading researcher of the Institute, Ph.D. Yaqub Mammadov are the scientific editors of the book and co-authors of the introduction to the work.
In the work, archeological evidences were presented that give an idea of the transition from the Middle Stone (Mesolithic) period to the New Stone (Neolithic) period in the South Caucasus, as well as to the agricultural society. In the studies reflected here, the materials from the Mesolithic layer in Damcili cave and the materials from the early Neolithic Haji Alamkhanli (Haji Elamkhanli Tepe) and mature Neolithic Goytepe settlements of the South Caucasus discovered in Tovuz region and the results of their analyzes are compared.
Also, among the co-authors of the chapter dedicated to the activities of the Azerbaijan-Japan international archaeological expedition in years 2016-2022, together with Japanese experts, the employees of the ANAS Institute of Archeology and Anthropology Mansur Mansurov, Ulviyya Safarova, Shahin Salimbayov and Orkhan Zamanov took place.
In the special section of the work, the reports translated into English of the research conducted by late archaeologists Mammadali M.Huseynov and Sergei N. Zamyantin in the area of Damjili cave in the 50s of the 20th century are brought to the readers’ attention.
For the support shown by the experts who created the book, the director of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS expressed their gratitude to Dr. Farhad Guliyev, associate professor, and Dr. Saadat Aliyeva, director of the Avey State Historical and Cultural Reserve.
The book is intended for libraries of American and European research centers, experts and students of archeometric research fields, which are subscribers of the publishing house “Oxbow books” specializing in the publication of scientific literature on archaeological research and their results around the world.
It should be noted that this published book is the third fundamental research work published as a result of the joint Azerbaijan-Japan archaeological expedition, which has made great contributions to Azerbaijan and world archeology in the last 20 years under the leadership and organization of Farhad Guliyev.
Goytepe: Neolithic Excavations in the Middle Kura Valley, Azerbaijan By Yoshihiro Nishiaki, Farhad Guliyev in 2021 by the British international scientific publishing house “Archaeopress” with the co-authorship of Farhad Guliyev and Yoshihiro Nishiaki, in 2022 by Farhad Guliyev, Yoshihiro Nishiaki and Seiji Haji ElamkhanlıTepe, The Fundamental scientific research works entitled Archaeological Investigations of an Early Neolithic Settlement in West Azerbaijan, edited by Yoshihiro Nishiaki, Farhad Guliyev, and Seiji Kadowaki were published.