İsrailin The Jerusalem Post ingilisdilli və fransız dilli qəzeti, Yunanıstanın Greekreporter xəbərlər şəbəkəsi, Hindistanın Indian Defence Review jurnalında və d. beynəlxalq media orqanlarında Damcılı mağarasında aşkar edilmiş mezolit dövrünə aid heykəlcik barədə xəbərlər dərc ediblər.
Day.Az xəbər verir ki, Damcılı mağarasında AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Azərbaycan – Yaponiya birgə arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən aşkar edilmiş və mezolit dövrünə aid daşdan insan fiquru ilə bağlı ilk rəsmi məqalə, Web of Science (WOS) və SCOPUS bazalarına daxil, Q1 kateqoriyalı “Asiyada arxeoloji tədqiqatlar” (Archaeological research in Asia) jurnalın 42-ci sayında dərc olunmuşdur. Məqalənin müəllifləri Tokio Universiteti Universitet Muzeyinin direktoru Professor Yoşihiro Nişiaki, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitunun elmi işçisi Ülviyyə Səfərova, Tokio Universiteti Humanitar və Sosiologiya Ali Məktəbinin əməkdaşı Dr. Fumika İkeyama, Çiba Texnologiya İnstitutunun nəzdindəki Geo-Kosmologiya İnstitutun əməkdaşı Dr.Vataru Satake və AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Yaqub Məmmədovdur.
Uzunluğu 51 mm, eni 15 mm təşkil edən fiqur, qum daşından hazırlanmışdır. Daşın səthi aşınmaya məruz qaldığından tədqiqi üçün müxtəlif müasir laborator texnologiyalardan (kompüter tomoqrafiyası, X-ray floresan təhlilindən, elektron mikroskop skanerindən) istifadə olunmuşdur. Fiqur üzərində cizgilərlə səliqəli saç düzümü və kəmər əks olunsa da, sifət cizgiləri təsvir edilməyib.
Cənubi Qafqazda, o cümlədən Azərbaycanda istehsal təsərrüfatı təxminən 8000 il əvvəl Qərbi Asiyanın təsiri ilə yayılıb. Məhsuldarlığın simvolu olan qadın gil heykəlcikləri təxminən eyni vaxtda meydana gəlir. Maraqlıdır ki, Damcılıdan nümunə ayaq üstə, əkinçilərin qadın fiqurları isə oturaq şəkildə təsvir edilir. Həmçinin, heykəlciyin kişini və ya qadını simvolizə etdiyi mübahisə predmeti olaraq qalır.
Bu artefakt Azərbaycanda və umumən bölgədə 8000 min il bundan əvvələ aid orta Kür vadisində aşkar edilmiş mezolit dövrünə aid ilk insan heykəlciyidir. Qeyd edək ki, bölgənin məlum mezolit abidələrindən buna bənzər insan heykəlcikləri indiyədək aşkar edilməyib.

International Media Outlets Cover the Mesolithic-Era Figurine Discovered in Damjili Cave
Israel’s The Jerusalem Post (English and French editions), Greece’s Greek Reporter news network, India’s Indian Defence Review journal, and other international media outlets have published reports about a figurine from the Mesolithic period discovered in Damjili Cave.
According to Day.Az, the first official article about the stone human figurine, uncovered by a joint Azerbaijani-Japanese archaeological expedition (organized by the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS), has been published in Issue 42 of Archaeological Research in Asia—a Q1-category journal indexed in Web of Science (WOS) and Scopus.
The authors of the article include:
Professor Yoshihiro Nishiaki, Director of the University Museum at the University of Tokyo;
Ulviyya Safarova, Researcher at the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS;
Dr. Fumiko Ikeyama, Associate at the University of Tokyo’s Graduate School of Humanities and Sociology;
Dr. Wataru Satake, Researcher at the Geo-Cosmology Institute of Chiba Institute of Technology;
Dr. Yaqub Mammadov, Leading Researcher at the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS and Doctor of Philosophy in History.
The figurine, measuring 51 mm in length and 15 mm in width, is made of sandstone. Due to surface erosion, modern laboratory technologies—such as computed tomography (CT), X-ray fluorescence analysis, and electron microscope scanning—were used for its examination. While the figurine features neatly carved hair patterns and a belt, facial details are absent.
Cultural and Historical Significance
In the South Caucasus, including Azerbaijan, the production economy spread around 8,000 years ago under the influence of Western Asia. Around the same period, clay female figurines—symbols of fertility—emerged. Interestingly, the Damjili specimen is depicted standing, whereas agricultural female figurines are usually seated. Debate continues over whether the figurine represents a man or a woman.
This artifact is the first human figurine from the Mesolithic period discovered in Azerbaijan and the broader region’s Middle Kura Valley, dating back approximately 8,000 years. Notably, no similar human figurines have been found so far among the known Mesolithic sites in the region.