Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində Beynəlxalq Türk Dünyası Gənc Akademiklər Birliyinin II Konqresi keçirilib. Türkiyə Cümhurbaşkanı Rabitə Müdirliyi, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Xaricdəki Türklər və Qohum Toplumlar Nazirliyi, Yunus Əmrə İnstitutu və Maarif Fondunun dəstəyi ilə keçirilmiş Konqresdə 21 ölkədən 260-a qədər gənc tədqiqatçı alim iştirak edib.
Daşkənd Dövlət Hüquq Universitetinin ev sahibliyi etdiyi “Ortaq gələcəyin inşası” mövzulu tədbirdə açılış nitqi ilə Gənc Akademiklər Birliyinin sədri Yunus Kocabıyık çıxış edib. Y. Kocabıyık akademiklər arasında əməkdaşlığı artırmaq məqsədi daşıyan bu Konqresin keçmişdə dünyanın mühüm elm mərkəzlərindən biri olan Özbəkistanda keçirilməsindən məmnun olduqlarını bildirib.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun “Arxeoloji irsin tarixi və nəzəriyyəsi” şöbəsinin elmi işçisi, doktorant Günay Bayramova da bu Konqresdə iştirak edib. G.Bayramovanın “Metal objects of Muncuglutepe necropolis (Azerbaijan)” (Muncuqlutəpə (Azərbaycan) nekropolisinin metal əşyaları) mövzusunda çıxışı maraqla dinlənilib. Qeyd edək ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Sabirkənd və Kələntər Dizə kəndləri yaxınlığında aşkar edilmiş Son Tunc və Erkən dəmir dövrünə aid Muncuqlutəpə nekropolu regionun həmdövr abidələri arasında dini baxışları əks etdirən qəbir abidələrinin fərqli quruluşu və tapıntıların orijinallığı ilə seçilməkdədir.

The II Congress of the International Union of Young Academics of the Turkic World was held in Tashkent, the capital of Uzbekistan. The congress, supported by the Turkish Presidency of Communications, the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), the Ministry of Foreign Affairs of Turkey, the Yunus Emre Institute, and the Maarif Foundation, brought together around 260 young researchers and scientists from 21 countries.
The event, hosted by Tashkent State University of Law and themed “Building a Common Future,“ began with an opening speech by Yunus Kocabıyık, President of the Union of Young Academics. Kocabıyık expressed his satisfaction that the congress was held in Uzbekistan, a country that was once one of the world’s leading centers of science, and emphasized the importance of strengthening collaboration among academics.
Günay Bayramova, a researcher at the “History and Theory of Archaeological Heritage” Department of the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and a doctoral candidate, also participated in the congress. Her presentation, titled “Metal Objects of the Muncuqlutepe Necropolis (Azerbaijan),“ was met with great interest. It is worth noting that the Muncuqlutepe necropolis, discovered near the villages of Sabirkənd and Kələntər Dizə in the Ordubad district of the Nakhchivan Autonomous Republic, dates back to the Late Bronze and Early Iron Ages. The necropolis stands out among contemporary regional monuments due to its unique burial structures reflecting religious beliefs and the originality of its findings.