İngiltərədə nəşr olunmuş kitabın həmmüəllifləri mükafatlandırılıblar
Bir müddət əvvəl məlumat verdyimiz kimi İngiltərənin “Oxbow books” nəşriyyat evi ingilis dilində “Damcılı mağarası. Cənubi Qafqazda son pleystosendən holosen dövrünədək bəşəriyyətin tarixinin tədqiqi” (Damjili Cave: Investigating the Late Pleistocene to Holocene Human History in the Southern Caucasus) adlı kitabı nəşr edib. Əsər Azərbaycan-Yaponiya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının 2016-cı ildən etibarən Avey Dövlət Tarix–Mədəniyyət Qoruğunun abidələr kompleksinə daxil Damcılı mağarasında (Qazax rayonu, Daş Salahlı kəndinin inzibati ərazisi) apardığı tədqiqatların nəticələrinə həsr edilib.
Tokio Universiteti Muzeyinin direktoru, London Arxeoloji İnstitutunun doktoru, professor Yoshihiro Nishiaki, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutun aparıcı elmi işçisi, Gəncə-Qazax Paleolit arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, t.ü.f.d. Azad Zeynalov və İnstitutun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Yaqub Məmmədov kitabın elmi redaktorları və əsərinmüqəddiməsinin həmmüəllifləridirlər.
Apardıqları tədqiqatların və professor Yoshihiro Nishiaki ilə əməkdaşlıqları nəticəsində ərsəyə gəlmiş elmi əsərin beynəlxalq səviyyədə əhəmiyyətini nəzərə alaraq AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunrəhbərliyi tərəfindən əsərin həmmüəllifləri Azad Zeynalov və Yaqub Məmmədov institutun büdcədən kənar vəsaiti hesabına pul mükafatlarına layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, əsərdə Cənubi Qafqazda Orta Daş (mezolit) dövründən Yeni Daş (neolitə), həmçinin, əkinçi cəmiyyətə keçid barədə təsəvvür yaradan arxeoloji dəlillər təqdim olunub. Burada əksini tapmış tədqiqatlarda Damcılı mağarasında mezolit dövrü təbəqəsi materialları ilə Tovuz rayonunda aşkar olunmuş Cənubi Qafqazın erkən neolit Hacı Ələmxanlı və yetkin neolit Göytəpə məskənlərindəki materiallar və onların analizlərinin nəticələri müqayisəli təhliledilir.

As we reported earlier, the UK-based publishing house "Oxbow Books" has published a book in English titled "Damjili Cave: Investigating the Late Pleistocene to Holocene Human History in the Southern Caucasus." The work is dedicated to the results of research conducted by the Azerbaijan-Japan International Archaeological Expedition in Damjili Cave (located in the administrative territory of Dash Salahli village, Gazakh district), which is part of the Avey State Historical-Cultural Reserve, since 2016.
The scientific editors and co-authors of the book's preface are Professor Yoshihiro Nishiaki, Director of the Tokyo University Museum and Doctor of the London Institute of Archaeology; Azad Zeynalov, Leading Researcher at the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Head of the Ganja-Gazakh Paleolithic Archaeological Expedition, and Ph.D.; and Yaqub Mammadov, Leading Researcher at the Institute and Ph.D.
In recognition of the significance of the scientific work resulting from their research and collaboration with Professor Yoshihiro Nishiaki at an international level, the leadership of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS awarded co-authors Azad Zeynalov and Yaqub Mammadov monetary prizes from the institute's extra-budgetary funds.
It should be noted that the book presents archaeological evidence illustrating the transition from the Middle Stone Age (Mesolithic) to the New Stone Age (Neolithic) in the South Caucasus, as well as the shift to an agricultural society. The research compares materials from the Mesolithic layer of Damjili Cave with those discovered in the early Neolithic site of Haji Alakhanli and the mature Neolithic site of Göytepe in the Tovuz region of the South Caucasus, along with the results of their analyses.