03 mart 2025-ci il tarixində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru (t.ü.f.d.), dosent Fərhad Quliyev Qazaxıstan Respublikası Kudaybergen Jubanov ad. Aqtöbe Regional Universiteti rəhbərliyinin nümayəndələrini qəbul etdi. Aqtöbe Regional Universitetinin rektoru təhsil üzrə fəlsəfə doktoru xanım Laura Karabasovanın başçılıq etdiyi qazaxıstanlı nümayəndə heyətində Universitetin Strateji inkişaf üzrə prorektoru Dastan Husainov və Universitetin Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəhbəri Mayra Aldiyarova təmsil olunmuşdular.
Qazaxıstanlı qonaqları salamlayaraq Fərhad Quliyev bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi İnstitutun arxeologiya sahəsi üzrə Türk respublikaları, o cümlədən, Qazaxıstan Respublikasının arxeoloji tədqiqat qurumları ilə əməkdaşlığı illər əvvələ söykənir. Artıq Qazaxıstanın bir çox tanınmış arxeoloqları ilə şəxsi əlaqələr qurulmuş, arxeoloji tədqiqat və elmi tədbirlərdə konstruktiv işbirliyi mövcuddur. “Türk Dövlətlərinin elmi mərkəzləri, xüsusilə arxeologiya sahəsində, yəni, ortaq tarixin kəsişən nöqtələrinin araşdırılması üzrə işbirliyinin qurulması müasir dünyanın çağırışıdır.” – deyə F.Quliyev vurğuladı.
K.Jubanov ad. Aqtöbe Regional Universitetinin rektoru xanım Laura Karabasova Bakıya gəlişindən məmnunluğunu bildirdi. Xanım L.Karabasova Qazaxıstanda gənc tədqiqatçı alimlərin hazırlanması və ümumiyyətlə, elmə ölkə rəhbərliyi tərəfindən göstərilən diqqətdən söz açdı. K.Jubanov ad. Aqtöbe Regional Universiteti artıq 2020-ci ildən Avropa və Mərkəzi Asiyanın inkişaf edən ölkələrinin QS Dünya Universitetləri Reytinqinə daxil edilmişdir. Aqtöbe Universitetinin rektoru da Türk ölkələrinin elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın qardaş xalqların elm sahələrinin inkişafı üçün böyük perspektivlər açdığını qeyd etdi.
Daha sonra tərəflər arasında müddəaları öncədən razılaşdırılmış əməkdaşlıq haqqında saziş imzalandı. İmzalanmış sazişin müddəalarında K.Jubanov ad. Aqtöbe Regional Universiteti və AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arxeologiya sahəsində birgə tədqiqat layihələrinin gerçəkləşməsi, elmi təcrübənin mübadiləsi və gənc alimlərin hazırlanması nəzərdə tutulub.
Qazaxıstanlı nümayəndə heyətilə görüşdə AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Zaur Həsənov, İnstitutun Elmi katibi t.ü.f.d., dosent Ellada Bəkirova və aparıcı elmi işçi t.ü.f.d. Pərviz Qasımov iştirak edirdilər.

On March 3, 2025, Farhad Guliyev, Director of the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Associate Professor, and Ph.D. in History, received a delegation from the Kudaibergen Jubanov Aktobe Regional University of the Republic of Kazakhstan. The Kazakh delegation was led by the university’s rector, Dr. Laura Karabasova, and included Dastan Husainov, Vice-Rector for Strategic Development, and Mayra Aldiyarova, Head of the International Relations Department.
Welcoming the guests, Farhad Guliyev noted that the institute he leads has a long-standing history of cooperation with archaeological research institutions in Turkic republics, including Kazakhstan. Personal connections have already been established with many renowned Kazakh archaeologists, and constructive collaboration exists in archaeological research and scientific events. Guliyev emphasized, “The establishment of cooperation between scientific centers of Turkic states, particularly in the field of archaeology—researching the intersecting points of our shared history—is a call of the modern world.”
Dr. Laura Karabasova, rector of Aktobe Regional University, expressed her delight at visiting Baku. She spoke about the attention given by Kazakhstan’s leadership to the training of young researchers and the development of science in general. Aktobe Regional University has been included in the QS World University Rankings for developing countries in Europe and Central Asia since 2020. Dr. Karabasova also highlighted that cooperation between scientific and educational institutions of Turkic countries opens great prospects for the development of science among fraternal nations.
Following the discussions, a cooperation agreement was signed between the parties. The agreement outlines joint research projects in archaeology, the exchange of scientific expertise, and the training of young scientists between Aktobe Regional University and the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS.
The meeting with the Kazakh delegation was also attended by Zaur Hasanov, Deputy Director for Scientific Affairs and Doctor of Historical Sciences; Ellada Bakirova, Scientific Secretary, Associate Professor, and Ph.D.; and Parviz Gasimov, Leading Researcher and Ph.D.