Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının Arxeologiya İnstitutunun direktoru Biləsuvar abidələri ilə tanış olub
23 may 2024-ci il tarixində AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun “Abidələrin qeydiyyatı və pasportlaşdırılması” şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Mikayıl Mustafayev Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının Arxeologiya İnstitutunun direktoru Ayrat Qabitoviç Sitdikovla birgə Biləsuvar rayonu ərazisində yerləşən arxeoloji abidələrlə tanış olmaq məqsədilə bölgəyə ezam olunub, bölgədə yerləşən arxeoloji abidələrin vəziyyəti ilə yerindəcə tanış olublar.
İlk olaraq Biləsuvar rayonu İcra başçısı Faiq Qürbətovun qəbulunda olub, bölgədəki arxeoloji abidələrin vəziyyəti, görülən işlər və yeni planlar barədə danışıqlar aparılıb.
Görüş zamanı Ayrat Qabitoviç qeyd edib ki, bu ilin iyul ayından Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının Arxeologiya İnstitutu və AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında yay məktəbi təşkil olunacaqdır. Bununla əlaqədar olaraq, bir qrup arxeoloqların Biləsuvar rayonu ərazisində aparılacaq praktik və nəzəri tədris ilə bağlı Çöl Ağdam şəhərciyi, Şəhriyar qalası, Şəhriyar yaşayış yeri və Ağdam qalası topoplanları hazırlanacaq, geodeziya və kəşfiyyat xarakterli arxeoloji testlər aparılacaqdır. Qeyd olunan abidələrin kompleks şəkildə tədqiq olunması, bu prosesə başlamağın vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Daha sonra Biləsuvar rayonun Diyarşunaslıq muzeyində və rayon ərazisindən aşkar olunmuş arxeoloji materiallarlala tanış olublar.
Öz növbəsində, icra başçısı Faiq Qürbətov bu işdə arxeoloqlara yaxından dəstək göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Səfər zamanı Ayrat Qabitoviç ilə birgə Astara rayonunda Alaşa kəndində yerləşən Əlişa qalasında aparılan arxeoloji qazıntı sahəsinə də baxış keçirilib.

The director of the Institute of Archeology of the Academy of Sciences of the Republic of Tatarstan got acquainted with the monuments of Bilasuvar.
On May 23, 2024, the head of the “Registration and passporting of monuments” department of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS, associate professor Mikayil Mustafayev, director of the Institute of Archeology of the Academy of Sciences of the Republic of Tatarstan, Ayrat Gabitovich Sitdikov, together with the director of the Institute of Archeology of the Academy of Sciences of the Republic of Tatarstan, met on the spot in the territory of Bilasuvar region,discussed the state of archaeological monuments.
Firstly, he was received by the executive head of Bilasuvar district, Faig Gurbatov, and talks were held about the state of archaeological monuments in the region and new plans were negotiated.
During the meeting, Ayrat Gabitovich noted that from July of this year, a summer school will be organized between the Institute of Archeology of the Academy of Sciences of the Republic of Tatarstan and the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS. Agdam town, Shahriyar castle, Shahriyar settlement and Agdam castle will be prepared, and geodesic and exploratory archaeological tests will be conducted. The importance of researching the mentioned monuments as a complex and starting this process was brought to attention, they got acquainted with the materials.
For this part,the executive head Faig Gurbatov emphazised that he is ready to support the archaeologists in this case.
During the visit,with Ayrat Gabitovich, the archaeological site of the Alisha fortress, was inspected which located in the village of Alasha,Astara region.