30 oktyabr tarixində Bakıdakı Rus Evində Şəki xanlığında zərb edilən və avers tərəfində Rusiya imperiyasının tacı əks olunmuş sikkələrə həsr olunmuş sərgi və mühazirə keçirilib.
Tədbir iştirakçılarının diqqətinə Şəki xanlığının XVIII əsrin sonu – 19-cu əsrin əvvəllərinə aid orijinal gümüş və mis sikkələrdən ibarət sərgi təqdim olunub.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşı, tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov bu sikkələrin zərbinə səbəb olan tarixi hadisələr, sikkələrin çeşidləri və ən maraqlı numizmatik nümunələri barədə ətraflı danışıb.
Qeyd edək ki, Şəki xanlığı Azərbaycanın şimal-qərbində XVIII əsrin ortaları – XIX əsrin əvvəllərində mövcud olmuş tarixi dövlətdir. Şəki xanlığının sikkələri, xüsusən də taclı keçid tipli sikkələr Azərbaycan tarixinin və Rusiya ilə əlaqələrinin mühüm təfərrüatlarından çox şey danışa bilər, XVIII əsrin sonu – erkən XIX əsr əhatə edən dövrün təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi tarixinin səhifələrinə işıq sala bilər. Şəki xanlığının bəzi sikkə növləri son dərəcə məhdud nüsxədə məlumdur və numizmatika sahəsində nadir hesab edilir.

The exhibition and lecture dedicated to the coins of the Sheki Khanate with the crown of the Russian Empire was held in the Russian house in Baku on October 30.
Visitors were presented with an exhibition of original unique silver and copper coins of the Sheki Khanate of the late 18th – early 19th centuries.
Employee of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, researcher Rustam Huseynov spoke in detail about the historical events that led to the emergence of this money, its varieties and the most interesting numismatic samples.
The Sheki Khanate is a historical state that existed in the middle of the 18th – early 19th centuries in the northwest of Azerbaijan. Coins of the Sheki Khanate, especially transitional types with crowns, can tell a lot about important details of the history of Azerbaijan and relations with Russia, shed light on the pages of not only political but also economic history of the late 18th – early 19th centuries. Some varieties of coins of the Sheki Khanate are known in extremely limited quantities and are a numismatic rarity.